Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz Portal "NaturaZdrowie.com"
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
Email: portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

pharmovit kwasy omega 369
Klaudia Wieczorkowska-Laskowska 07/09/2022

Kwasy omega 3-6-9 należą do do grupy niezbędnych, nienasyconych kwasów tłuszczowych, które chronią organizm ludzki m.in.: przed chorobami.

3,6 czy 9?

Odpowiedz brzmi – wszystkie! Ale po kolei:

Kwas omega-3 i omega-6 to wielonienasycone kwasy tłuszczowe. W ich cząsteczkach są dodatkowe wiązania podwójne. Kwasów o takich wiązaniach organizm ludzki nie produkuje. Muszą być one dostarczane mu z zewnątrz, poprzez przyjmowany pokarm lub suplementowane. Omega-9 jest natomiast kwasem tłuszczowym jednonienasyconym. Ma tylko jedno wiązanie podwójne. Organizm ludzki potrafi więc go syntezować.

Dlaczego kwasy omega 3-6-9 są ważne dla ludzkiego organizmu?

Omega-3

Kwas omega-3 należy do rodziny Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych (NNKT), która stanowi najbardziej wartościową a jednocześnie najrzadziej występującą w pokarmie i środowisku grupę kwasów tłuszczowych. Omega-3 wpływa na rozwój i pracę układu nerwowego i krwionośnego. Nasz mózg potrzebuje kwasów omega-3 do poprawy koncentracji, zachowania płynności błon komórkowych, wspomagania przepływu krwi i syntezy neuroprzekaźników oraz usprawnienia komunikacji między neuronami. Kwasy omega 3 ze względu na swój charakter przeciwzapalny, mogą poprawiać proces leczenia pacjentów zakażonych COVID-19. Najwięcej kwasu omega-3 jest w tłustych rybach i oleju rzepakowym. Kwas omeg-3 nie toleruje wysokich temperatur tracąc w nich swoje prozdrowotne właściwości. To samo tyczy się kwasu omega-6.

Omega-6

Kwas omega-6 należy również do rodziny Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych (NNKT), a więc podobnie jak kwas omega-3 wpływa na pracę układu sercowo-naczyniowego i nerwowego a także układu immunologicznego. Dodatkowo reguluje gospodarkę lipidową organizmu. Wysokie dawki omega-6 znajdują się w oleju słonecznikowym, sojowym i kukurydzianym, w olejach tłoczonych z orzechów, migdałów czy awokado, w pestkach słonecznika, dyni czy sezamu.

Jak twierdzą specjaliści, należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniego stosunku kwasów omega-3 do omega-6 w diecie – 1:5. Zbyt duża ilość kwasów omega-6 ogranicza dostęp do organizmu kwasom omega-3. W ten sposób cenne kwasy omega-6 mogą stać się szkodliwe i powodować rozwój wielu chorób. W przypadku kwasów omega-9 występują trochę inne zależności. Kwasy jednonienasycone mają odmienne szlaki metaboliczne, więc nie dochodzi do wzajemnych zaburzeń w działaniu. Jednak właściwa ilość omega-9 w stosunku do kwasów wielonienasyconych ma znaczenie w kontekście prawidłowej budowy błon komórkowych. O ile kwasy wielonienasycone przyczyniają się do wzrostu przepuszczalności błon komórkowych, to omega-9 zmniejszają ową przepuszczalność.

Omega-9

Kwas omega-9 jest jednonienasyconym kwasem tłuszczowym, który w przeciwieństwie do kwasów omega-3 i omega-6 jest odporny na działanie wysokich temperatur i nie tracą w nich swoich właściwości. Występują w olejach roślinnych – rafinowanym oleju rzepakowym, oliwie z oliwek. Pełnią istotną rolę w zapobieganiu miażdżycy. Niwelują za wysoki poziom cholesterolu całkowitego oraz podwyższają korzystną frakcję HDL. Kwasy omega-9 pomagają w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi i wykazują ochronne działanie przed nowotworami.

Suplementacja

Jednym z najlepszych suplementów diety zawierających kwasy omega 3-6-9 jest produkt marki Pharmovit – Omega 3-6-9 Kaps Softgel, który zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe Omega 3 – EPA, DHA, ALA, Omega 6 – LA oraz Omega 9 – OA. Skład suplementu został wzbogacony o witaminę E, która pomaga w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym. Kwasy EPA i DHA przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania serca. Korzystne działanie występuje w przypadku spożywania 250 mg EPA i DHA dziennie. Dodatkowo kwas DHA przyczynia się do utrzymania prawidłowego funkcjonowania mózgu i utrzymania prawidłowego widzenia. Korzystne działanie występuje w przypadku spożywania 250 mg DHA dziennie. Kwas alfa-linolenowy (ALA) i kwas linolowy (LA) pomagają w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi. Korzystne działanie występuje w przypadku spożywania 2 g ALA oraz 10 g LA dziennie.

Zalecana porcja produktu do spożycia w ciągu dnia niezbędna do uzyskania korzystnego działania produktu to 1 kapsułka w trakcie posiłku. Popić wodą (250 ml).

Środki ostrożności: Nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Nie stosować w przypadku uczulenia na którykolwiek ze składników. Produkt dla dorosłych. Spożywania produktu nie zaleca się kobietom w ciąży i karmiącym piersią. Produkt nie może być stosowany jako substytut zróżnicowanej diety. Ważne jest prowadzenie zdrowego trybu życia i zrównoważonego sposobu żywienia.

Warunki przechowywania: Chronić przed światłem. Przechowywać w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w temperaturze pokojowej, w suchym miejscu, w sposób niedostępny dla małych dzieci.

Składniki: Olej rybi (ryby), olej z nasion lnu, olej z nasion słonecznika, otoczka kapsułki: żelatyna, substancja utrzymująca wilgoć, glicerol, woda, witamina E (octan DL-alfa-tokoferylu).

Każda suplementach musi by poprzedzona konsultacją lekarską lub w poradni dietetycznej.

_______________________________

Bibliografia
Omega 3 Omega 6 – opracowanie zbiorowe, Olimp Media, 2020
Występowania, działanie i właściwości kwasów Omega 3-6-9 – dr n. Med. Agnieszka Aut. Olmed, 2021
www.cefarm24.pl/czytelnia/serce/kwasy-omega-9-i-omega-6
smazymy.com/kwasy-tluszczowe-omega-3-omega-6-omega-9-dlaczego-sa-wazne-dla-naszego-zdrowia

ARTYKUŁ SPONSOROWANY / REKLAMA

Klaudia Wieczorkowska-Laskowska