Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz portal naturazdrowie.com
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
email:portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

mgr farm. Magdalena Habuz-Falińska 18/02/2022

Każdy z nas dobrze czuje się sam ze sobą wtedy, kiedy oglądając się w lustrze, jest zadowolony ze swojego wyglądu. Włosy odgrywają tu bardzo ważną rolę. Dbanie o nie nie jest żadnym przejawem próżności, bo służy przecież lepszemu postrzeganiu siebie i poprawie samopoczucia. Poniżej prezentujemy kilka sprawdzonych sposobów, jak dbać o włosy, aby były piękne i zdrowe.

Metody „od wewnątrz”

Zdrowa dieta – podstawą prawidłowego odżywienia włosów jest właściwie zbilansowana dieta. Przede
wszystkim warto zwrócić uwagę na witaminy z grupy B, witaminę A, biotynę oraz mikroelementy, takie jak siarka, cynk, miedź i krzem. Nie należy zatem rezygnować z jajek, kasz, pieczywa pełnoziarnistego, marchewki, pomidorów, ryb i warzyw strączkowych. Z menu warto wykreślić natomiast żywność wysokoprzetworzoną. Dania typu fast food zawierają mnóstwo toksyn i nasyconych tłuszczów zwierzęcych, które mogą uszkodzić strukturę włosów.

Przeczytaj także: Co jeść żeby nie siwieć

W okresach osłabienia, rekonwalescencji i w sezonie zimowym możemy wspomóc się suplementami zawierającymi wymienione wyżej, cenne składniki. Preparaty, które mają poprawić kondycję włosów, bazują na wyciągach z pokrzywy, skrzypu oraz ekstrakcie drożdżowym.

Metody „od zewnątrz”

Pielęgnacja powinna być systematyczna i, co równie istotne, właściwa. Szampon zawsze należy dobierać do rodzaju skóry głowy, a odżywkę do typu włosów. Odżywki stosuje się zawsze po umyciu włosów, natomiast maski raz w tygodniu. Aby efekt zabiegów był widoczny i trwały, niezbędne jest konsekwentne i systematyczne działanie.

Nawet kiedy włosy są właśnie zapuszczane, warto od czasu do czasu obciąć rozdwojone końcówki. Ponadto dobry fryzjer może polecić zabiegi dopasowane do kondycji włosów i podpowie, jakie wybrać profesjonalne kosmetyki. Zmianę koloru włosów warto powierzyć fachowcowi, by uniknąć niemiłych rozczarowań. Samodzielne eksperymenty są zbyt ryzykowne.

Podczas mycia głowy wskazany jest delikatny masaż. Dzięki niemu można osiągnąć efekt odprężenia i poprawić krążenie krwi w skórze głowy. Dobrze ukrwione cebulki włosowe są lepiej odżywione i na pewno się odwdzięczą.

Oczyszczanie skóry głowy peelingiem to dobry sposób na pozbycie się martwego naskórka, poprawę ukrwienia skóry i przyspieszenie wzrostu włosów. Regularny peeling zmniejsza ilość produkowanego sebum, na skutek czego włosy mniej się przetłuszczają i są bardziej puszyste. Można kupić gotowe kosmetyki albo zrobić peeling w domu, dodając do ulubionego szamponu cukier, sól albo fusy po kawie.

Włosy suszymy chłodnym powietrzem, bo gorące rozchyla łuski włosa. W efekcie traci on wodę oraz ochraniające go lipidy. Fryzura staje się przesuszona i wygląda nieestetycznie.

Pomoc specjalisty

Jeżeli stosowanie różnych metod pielęgnacyjnych czy suplementacji nie pomaga i włosy wciąż są w złej kondycji, należy poszukać problemów gdzieś indziej. Trzeba zdiagnozować, czy nie wchodzą w grę choroby skóry głowy (łuszczyca, łupież, nadmierne wypadanie włosów, łysienie o różnym podłożu) bądź zaburzenia hormonalne, cukrzyca, nowotwory. Sami często nie jesteśmy w stanie sobie pomóc, a jedynym ratunkiem może być wizyta u profesjonalnego specjalisty. Lekarz pierwszego kontaktu powinien dać skierowanie na odpowiednie badania, które pomogą zidentyfikować problem.

Dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy trychologa. Trychologia jest nową, prężne rozwijającą się dziedziną nauki z pogranicza kosmetologii i medycyny estetycznej. Zadaniem trychologa jest wnikliwa analiza, diagnoza oraz leczenie chorób skóry głowy i samych włosów. Często pomaga on dobrać do konkretnego przypadku profesjonalne kosmetyki oraz zabiegi, które pozwolą zlikwidować problem.

mgr farm. Magdalena Habuz-Falińska

Leave A Comment