Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz portal naturazdrowie.com
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
email:portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Katarzyna Kęsicka 18/02/2022

Współczesny styl życia niejednokrotnie wiąże się z niedostateczną aktywnością fizyczną, brakiem czasu na odpoczynek i ciągłym pośpiechem, co systematycznie osłabia odporność organizmu.

Brak ruchu, wielogodzinna praca w pozycji siedzącej, długie wpatrywanie się w ekrany smartfonów i tabletów – wszystko to powoduje blokady powstające w klatce piersiowej. Skutkiem jest upośledzenie pracy układu oddechowego, wywołujące z kolei problemy w innych układach, w tym pokarmowym i nerwowym.

Złość, strach i lęk – emocje rujnujące zdrowie

Negatywne emocje, takie jak strach, lęk, złość, poczucie bezsilności i bezradności osłabiają kondycję psychiczną, co z kolei pogarsza funkcjonowanie narządów wewnętrznych. Zaczynają one wówczas nieprawidłowo pracować bądź są wstanie zbyt silnego pobudzenia, co dotyczy przede wszystkim serca.

Przeczytaj także: Zapanuj nad stresem

Lęk i stres mają też zły wpływ na kondycję płuc. Ich niewłaściwe funkcjonowanie i związane z tym zaleganie wydzieliny sprawia, że wewnątrz pęcherzyków płucnych mnożą się patologiczne bakterie, które odpowiadają za rozwój stanów zapalnych.

Dobroczynny wpływ ziołolecznictwa na funkcjonowanie organizmu

Chcąc zachować sprawne, dobrze funkcjonujące ciało i umysł, należy dostarczać organizmowi niezbędne składniki odżywcze. Najlepiej w postaci dobrze zbilansowanej diety wzbogaconej ziołami, które naturalnie wspomogą organizm. Rośliny z pól i łąk to niezwykła skarbnica substancji czynnych. Tylko w jednej może znajdować się od 30 do 50 składników aktywnych! Warto więc sięgać po zioła, aby cieszyć się dobrym zdrowiem.

Mieszanki ziołowe i ich terapeutyczne działanie

Najlepsze efekty terapeutyczne uzyskuje się dzięki stosowaniu mieszanek ziół ze względu na kompleksowe i synergiczne działanie zawartych w nich składników czynnych. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie wszystkie zioła można ze sobą łączyć. Nie mając odpowiedniej wiedzy, lepiej nie robić tego samemu. Warto wówczas skorzystać z porady zielarza lub fitoterapeuty.

Rośliny wzmacniające układ pokarmowy i nerwowy

Zamiast czarnej czy nawet zielonej herbaty lepiej jest pić napary z pojedynczych ziół. To o wiele korzystniejsze dla zdrowia. Tu ciekawostka – zielonej herbaty nie powinno się pić jesienią i zimą, bo mocno wychładza organizm.

Płatki i kwiaty różnych roślin mają silny potencjał przeciwzapalny, dlatego w celach profilaktycznych warto popijać sporządzone z nich herbatki. Dobrym wyborem będą np.: kwiat jasnoty, płatki nagietka, kwiat lawendy, płatki i pączki dzikiej róży, płatki i kwiaty aceroli, a także ziele i kwiatostan głogu.

W okresie jesienno-zimowym lepiej jest sięgać po zioła o działaniu rozgrzewającym oraz wspomagające pracę układu trawiennego i jelit. Zaliczają się do nich m.in. kora i gałązki cynamonu oraz goździki. Dobrym pomysłem jest włączenie do jadłospisu czarnej rzepy charakteryzującej się świetnymi właściwościami odżywczymi, obfitującej w siarkę poprawiającą krążenie krwi. Najlepiej jeść ją na surowo, polewając np. olejem z czarnuszki, co dodatkowo wpłynie na jej potencjał przeciwzapalny.

Gorycz wspomaga serce i układ pokarmowy

Intensywnie gorzkie substancje odblokowują wątrobę i drogi żółciowe. Goryczy potrzebują także serce, cały układ krwionośny oraz układ pokarmowy, które mogą dzięki niej sprawnie funkcjonować. Na substancje goryczowe natrafimy m.in. w mniszku lekarskim, zielu piołunu, liściach bobrka lekarskiego i bylicy bożego drzewka. Prozdrowotne działanie wykazują też kora jesionu i kora osiki, które silnie pobudzają układ trawienny, działają przeciwzapalnie i wspomagają proces usuwania pasożytów z organizmu.

Tu ważna uwaga! Piołun, jako samodzielne zioło – ze względu na zawarty w nim toksyczny tujon – można stosować najdłużej dwa tygodnie. Natomiast piołun w połączeniu z innymi ziołami, na przykład z szałwią, mierznicą czarną czy głogiem, wspomoże pracę serca, żołądka i wątroby. Taka kuracja może potrwać dłużej, nawet miesiąc.

Do prawidłowego funkcjonowania ustroju potrzebna jest również żółć, która ułatwia usuwanie złogów z jelit oraz regeneruje cały organizm. Produkowana w wątrobie wydzielina, warunkuje też prawidłową czynność jelit i wchłanialność witamin: A, D, E i K oraz pobudza bakterie probiotyczne do pracy. Warto pamiętać, że długotrwały stres i niewłaściwa dieta negatywnie wpływają na wątrobę, która przestaje produkować żółć. A to już krótka droga do takich zaburzeń, jak depresja.

Śledziona to kolejny organ, którego dobry stan jest niezwykle istotny dla organizmu. Narządowi temu nie sprzyja w codziennej diecie duża ilość żywności wysokoprzetworzonej, nadmiar węglowodanów i nabiału. Aby wzmocnić śledzionę, warto sięgać po herbatkę z prażonej kaszy gryczanej, która ją regeneruje i chroni.

Zioła wspierające układ nerwowy

Odpowiednio dobrane zioła mogą wspomóc układ nerwowy. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj
szyszka chmielu – zioło, które na uspokojenie warto zaparzać w połączeniu z kozłkiem lekarskim. Warto sięgać również po werbenę, mierznicę czarną, męczennicę, sasankę czy lawendę. Będą działać wyciszająco i łagodzić stany lękowe.

Ważny element stylu życia

Dlaczego warto włączyć zioła do codziennej diety i zgłębiać tajniki ziołolecznictwa? Ponieważ zioła
to ważny element stylu życia, który naturalnie wspomaga funkcjonowanie organizmu. Tak samo istotny, jak odpoczynek czy dobry sen, podczas którego odbudowuje się krew i następuje regeneracja całego ustroju. A bez tego nie ma mowy o dobrej pracy wszystkich narządów.

https://drlas.pl

Katarzyna Kęsicka

Leave A Comment