Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz Portal "NaturaZdrowie.com"
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
Email: portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

dr Marek Skoczylas 04/03/2022

W przypadku cukrzycy typu 2 podawane są leki doustne oraz insulina, która pozwala osiągnąć optymalną kontrolę glikemii. Do terapii można włączyć sposoby naturalne, dzięki którym da się zapobiec powikłaniom, jak np. otyłość, stopa cukrzycowa czy retinopatia oraz wspomóc zatrzymanie procesów odpowiedzialnych za zaburzenia poziomu glukozy czy wydzielanie insuliny.

Morwa biała obniża poziom glukozy

Liście morwy białej (Morus alba) zawierają substancję, która szybko wchłania się do krwiobiegu, hamując enzym odpowiedzialny za rozkład węglowodanów w jelicie cienkim. Efekt to powolniejsze uwalnianie glukozy z jelit do organizmu.

Ponadto substancja ta, czyli 1-deoksynojirimycyna, pomaga kontrolować masę ciała, której utrata pozytywnie wpływa na poziom glukozy. Dieta niskokaloryczna uzupełniona o produkty mające w składzie liście morwy białej może więc okazać się skuteczniejsza [1].

Roślina ta zawiera m.in. witaminę C, beta-karoteny, szczawiany, fityniany, a także żelazo, cynk, wapń, fosfor, magnez i aż czternaście polifenoli, w tym flawonoidy, takie jak kwercetyna, rutyna czy kemferol. W liściach morwy białej znajdziemy też kwas chlorogenowy – przeciwutleniacz, który może spowalniać wydzielanie glukozy do krwi i zwiększyć czułość komórek na insulinę.

Składniki liści morwy białej powstrzymują również wzrost złego cholesterolu i trójglicerydów, co poprawia krążenie. Właściwości przeciwzapalne chronią zaś komórki wątroby przed uszkodzeniami.

Kozieradka hamuje szlak poliolowy

Jednym z kluczowych procesów występujących w przebiegu cukrzycy jest szlak poliolowy. Ten biochemiczny proces rozpoczyna się przy zbyt wysokim stężeniu glukozy. W wyniku aktywacji szlaku poliolowego, w organizmie cukrzyków tworzy się szkodliwy sorbitol. To cząsteczka osmotycznie czynna, która powoduje wiele powikłań, m.in. dokomórkowy napływ wody, a w wyniku tego niszczenie komórek nerwowych i obumieranie tkanek. W konsekwencji dochodzi do stopy cukrzycowej, owrzodzenia nóg, uszkodzenia układu nerwowego i układu naczyniowego.

Jak dowiodły badania, w zatrzymaniu szlaku poliolowego mogą pomóc ziarna kozieradki (Trigonella foenum-graecum). Znajduje się w nich kwercetyna, a także 4-hydroksyizoleucyna, która poprawia działanie insuliny poprzez wspomaganie jej produkcji w trzustce oraz przez zwiększenie wrażliwości na insulinę w komórkach. Badania z udziałem diabetyków wyraźnie wskazują, że nasiona kozieradki wpływają na poprawę metabolizmu lipidów, nie powodując skutków ubocznych [2].

Przeczytaj także: Cukrzyca – podstępna choroba, której sprzyja samotność

Kozieradka opoźnia też opróżnianie żołądka, spowalniając wchłanianie węglowodanów i regulując wykorzystanie glukozy przez organizm.

W przypadku przyjmowania leków przeciwcukrzycowych, stosowanie herbaty z nasion kozieradki należy skonsultować z lekarzem, ponieważ jej działanie jest na tyle silne, że w połączeniu z lekami może za bardzo obniżyć poziom cukru.

W hamowaniu szlaku poliolowego mogą pomóc także inne produkty zawierające kwercetynę, na przykład perełkowiec japoński (Sophora japonica).

Cynamon tłumi glikację białek

Hamując szlak poliolowy, zwiększamy glikację białek, a jest to szkodliwy proces w organizmie cukrzyka. Musimy koniecznie zadbać o stłumienie tego procesu, ponieważ wpływa ona na powstawanie powikłań cukrzycowych oraz zwiększa ryzyko miażdżycy.

Naturalnym środkiem, który może zatrzymać glikację białek, jest kora cynamonowca (np. Cinnamomum cassia). Jest to związane m.in. z zawartością fenoli. Składniki cynamonu, takie jak aldehyd cynamonowy – czyli jego główny olejek eteryczny – a także flawonoidy, zwiększają również wrażliwość komórek organizmu na insulinę, co zmniejsza natężenie prawdziwej przyczyny cukrzycy.

Inne właściwości cynamonu związane są ze zmniejszeniem masy ciała oraz przeciwdziałaniem stanom zapalnym [3].

Naturalne produkty mogą w znacznym stopniu przyczynić się do poprawy zdrowia diabetyków. Podczas gdy liście morwy białej i nasiona kozieradki można spożywać w postaci herbat i wywarów, kory cynamonu nie powinniśmy wystawiać na działanie gorącej wody. Dobrym sposobem na dostarczenie organizmowi wszystkich tych składników jest spożywanie odpowiednich suplementów dostępnych w dobrych aptekach i sklepach zielarskich.

___

Piśmiennictwo:

[1] Wang N.; Zhu F.; Chen K. 1-Deoxynojirimycin: Sources, Extraction, Analysis and Biological Functions; Natural Product Communications, Vol. 12, No.9, 2017.

[2] Geberemeskel G.A. et al. Antidiabetic Effect of Fenugreek Seed Powder Solution (Trigonella foenum-graecum L.) on Hyperlipidemia in Diabetic Patients, 2019; https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31583253/(dostęp: 18.08.2021).

[3] Khan A. et al. Cinnamon improves glucose and lipids of people with type 2 diabetes2003; https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/14633804/ (dostęp: 18.08.2021).

dr Marek Skoczylas

Leave A Comment