Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz portal naturazdrowie.com
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
email:portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Joga na bolesne miesiączki, depresję i bóle kręgosłupa
Aleksandra Marek-Hipner 17/05/2022

Jogi nie należy utożsamiać jedynie z aktywnością fizyczną. Jest to bowiem pojęcie o wiele szersze. Można ją określić jako styl życia, a wykonywanie asan (pozycji) to tylko jeden z jej aspektów. Elementami jogi są: praca z oddechem, umysłem, właściwe odżywianie, odpoczynek, dbanie o relacje z innymi, a także z samym sobą. Zasady przekazywane w jodze to tak naprawę elementy medycyny stylu życia, która ma coraz większe zastosowanie w leczeniu i profilaktyce zdrowotnej.

Aktywność terapeutyczna

Jogę można traktować jako aktywność prewencyjną, a także wykorzystywać w leczeniu różnych przypadłości. Ma ona uwolnić organizm od dolegliwości i pomóc człowiekowi w osiągnięciu optymalnego stanu zdrowia, a w konsekwencji polepszyć jakość jego życia. 

Łagodzenie dolegliwości układu ruchu 

Joga wykorzystywana jest w łagodzeniu i leczeniu bólów pleców, szyi, kolan czy bioder. Wchodzenie w dane pozycje pozwala na jednoczesną pracę nad wieloma strukturami organizmu. To bardzo ważne, ponieważ w układzie ruchu występuje wiele zależności. Przykładowo, ból w okolicach kolana może być w rzeczywistości związany z więzadłem biodrowo-lędźwiowym.

Wyciszanie bólów menstruacyjnych 

Praktykowanie jogi w okresie menstruacji pomaga łagodzić dolegliwości bólowe. Ćwiczenia muszą być jednak dostosowane indywidualnie do samopoczucia kobiety tak, aby uzyskała harmonię i spokój w ciele. Duże znaczenie w tym przypadku mają prawidłowe oddychanie (tzw. brzuszne), rozluźnienie dolnych okolic brzucha i wzmocnienie mięśni dna miednicy.

Działania antydepresyjne

Joga skutecznie wspiera kuracje antydepresyjne, leczenie stanów lękowych, chronicznego stresu i przewlekłego zmęczenia. Ćwiczenia oparte na koncentracji, synchronizowaniu oddechu z ruchem, świadomości ciała i głębokim relaksie, pozwalają wyciszyć układ nerwowy i zadbać o higienę umysłu.

Zapobieganie chorobom cywilizacyjnym 

Holistyczny charakter jogi (leczenie ciała i ducha poprzez odpowiedni ruch, właściwe odżywianie, redukcję stresu, regulację snu, prawidłowe relacje społeczne itd.) sprawia, że staje się ona czynnikiem prewencyjnym. Zmniejsza ryzyko wystąpienia dolegliwości związanych z chorobami cywilizacyjnymi XXI w.

Właściwy wybór

Regularne praktykowanie jogi ma zbawienny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne. Ważne jest, by poprawnie wykonywać zarówno asany, jak i oddechy. Warto jednak pamiętać, że istnieją różne rodzaje jogi. Dlatego należy wybrać taką, której praktykowanie pomoże na konkretne dolegliwości.

  • Joga Iyengara, joga dla kręgosłupa – przy bólach pleców, bioder, kolan.
  • Yin joga, joga nidra – gdy organizm potrzebuje wyciszenia i rozluźnienia napięć.
  • Ashtanga joga – dla wzmocnienia ciała i nabrania elastyczności.
  • Joga hormonalna – podczas menstruacji.

Przeczytaj także: Joga hormonalna wsparciem w okresie menopauzy

Aleksandra Marek-Hipner

Leave A Comment