mgr farm. Magdalena Habuz-Falińska
23/05/2022
Zatruciem pokarmowym określamy zespół objawów ze strony przewodu pokarmowego, które pojawiają się w krótkim czasie po spożyciu skażonej żywności lub napoju. Do patogenów, które mogą wywołać zatrucie należą zarówno bakterie, jak i wirusy czy grzyby. Zdarza się, że za taki stan odpowiadają pestycydy bądź toksyny produkowane przez grzyby lub bakterie. Campylobacter, Escherichia coli, Salmonella, Shigella, Listeria czy Clostridium są najczęściej odpowiedzialne za tą chorobę. Zatrucia pokarmowe zdarzają się zwykle latem, gdyż w cieple patogeny mają lepsze warunki do namnażania się.
Zaczynają się pojawiać się już po kilku bądź kilkunastu godzinach. Najbardziej charakterystyczne to biegunka, ból brzucha i wymioty. Czasami towarzyszy im gorączka i osłabienie. W większości lżejszych przypadków symptomy mijają mniej więcej po 3-7 dniach.
Podczas zatrucia trzeba uważnie się obserwować i odpowiednio reagować na sygnały wysyłane przez organizm. Podajemy kilka rad, które dobrze jest wziąć pod uwagę.
W walce z chorobą domowe metody czasami okazują się niewystarczające. Szyba pomoc lekarska jest nieodzowna, jeśli pojawią się następujące symptomy:
– trudności z połykaniem, mówieniem lub oddychaniem, zwłaszcza jeśli nie są spowodowane przez wymioty,
– gorączka powyżej 38°C,
– biegunka krwawa lub trwająca dłużej niż dobę,
– podejrzenie zatrucia grzybami (zatrucia grzybami mogą być śmiertelne!).
Aby uniknąć zakażeń pokarmowych, staraj się przestrzegać kilku podstawowych zasad:
– dbaj o higienę – myj ręce przed przygotowywaniem posiłków, po pracy, po kontakcie ze zwierzętami, po wizycie w toalecie etc.,
– zawsze dokładnie myj warzywa i owoce przed jedzeniem,
– sprawdzaj daty przydatności do spożycia artykułów żywnościowych,
– mięso jedz najlepiej świeże, a jeśli musisz je rozmrozić, to jedynie w lodówce,
– nie kupuj konserw, jogurtów z wypukłym wieczkiem (denkiem) – może to świadczyć o tym, że produkt jest zepsuty i nie nadaje się do spożycia.
Przeczytaj także: Nerwica jelit – winien stres czy bakterie?