Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz portal naturazdrowie.com
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
email:portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

truskawkowe nogi
Kamila Mysłek 09/11/2022

My kobiety, lubimy mieć gładką skórę nóg, a tradycyjne golenie lub depilacja czasem potrafi przysporzyć kłopotów w postaci podrażnień i zatkanych mieszków włosowych. Głównie posiadaczki ciemnego owłosienia będą skarżyły się na tę przypadłość, ale nie tylko. Skóra alergiczna, atopowa, delikatna również będzie narażona na tak zwany efekt truskawkowych nóg.

Czym są truskawkowe nogi? To potoczna nazwa keratosis pilaris czyli rogowacenie mieszkowe, zwane również rogowaceniem okołomieszkowym, a potocznie też gęsią skórką. W przebiegu tego schorzenia nadmiar keratyny blokuje ujścia mieszków włosowych, gromadząc się w wierzchniej warstwie naskórka i gruczołów łojowych. Pod wpływem powietrza keratyna utlenia się, tworząc zmiany podobne do zaskórników. Na skórze powstają czerwone lub czarne grudki, które przypominają ziarenka na owocach truskawki. Przyczyną rogowacenia okołomieszkowego mogą być również nieprawidłowości we wchłanianiu witaminy A, dieta uboga w tę witaminę lub podłoże genetyczne.

Jak sobie ulżyć w tej przypadłości w naturalny sposób?

Kwas taninowy, zawarty w czarnej herbacie złagodzi zaczerwienioną skórę. Posiada właściwości antybakteryjne i antyseptycznie. Torebkę herbaty parzymy i odstawiamy do wystygnięcia, dodatkowo możemy zamrozić płyn w pojemniku do mrożenia wody na kostki lodu. Nogi przecieramy chłodną lub zmrożoną herbatą, do momentu ustąpienia zmian. Lód pobudzi mikrokrążenie, poprawi dotlenienie i odżywienie komórek, zadziała rozjaśniająco. Dodatkowo chłód zmniejszy obrzęk.

Ocet jabłkowy posiada właściwości przeciwzapalne, zmniejszy podrażnienie i odczucie swędzenia oraz oczyści pory. Przy szczególnie wrażliwych lub suchych skórach zalecane jest rozcieńczenie octu z wodą. Należy zmieszać niefiltrowany ocet jabłkowy z wodą w stosunku 1:3. Podrażnioną skórę przemywamy 2-3 razy dziennie. Ważne jest, aby nie pozostawiać octu na skórze i po kilkudziesięciu minutach przemyć ją wodą. Warto zwrócić uwagę na fakt, że skuteczność octu jabłkowego jako kosmetyku zależy od jego składu, a jest on uwarunkowany sposobem produkcji. Przy wyborze należy skupić się na octach
niepasteryzowanych i niefiltrowanych.

Złote zasady

Jakie są złote zasady postępowania w przypadku tej dolegliwości? Na co powinniśmy zwrócić uwagę?

  • uzupełnienie niedoborów witaminy A
  • regularne nawilżanie skóry
  • unikanie czynników podrażniających dodatkowo skórę
  • zrezygnowanie z ciasnej odzieży, wykonanej z nienaturalnych materiałów
  • częsta zmiana ręcznika, przyborów do kąpieli takich jak szczotki czy gąbki
  • przy przedłużających się dolegliwościach konieczna może być wizyta u dermatologa

Przeczytaj także: Depilacja naturalnymi woskami – skuteczna i bezbolesna

Kamila Mysłek

Leave A Comment