Klaudia Gregorczyk
24/01/2023
Skutki poczucia ciągłego przytłoczenia mogą być różne: od spowolnienia umysłowego, zapominania, dezorientacji, trudności z koncentracją lub logicznym myśleniem, po gonitwę myśli lub zaburzoną zdolność rozwiązywania problemów. Gdy stawiamy samym sobie zbyt wiele wymagań przez dłuższy czas, może dojść do zmęczenia emocjonalnego, co sprawia, że jesteśmy bardziej podatni na przygnębienie.
Należy pamiętać, że stres nie dyskryminuje. Dotyka każdego, niezależnie od wieku, płci, rasy czy miejsca zamieszkania. Może wynikać z wielu czynników osobistych i systemowych. Choć nie zawsze jest to łatwe, możliwe jest wykształcenie umiejętności radzenia sobie z przytłoczeniem.
Istnieje wiele przyczyn stresu i przytłoczenia; można do nich zaliczyć:
· obowiązki zawodowe,
· elementy stresujące w związku,
· traumatyczne przeżycia,
· problemy finansowe,
· kwestie polityczne,
· obciążenia środowiskowe,
· obawy o zdrowie,
· życie w warunkach globalnej pandemii.
Kontrola emocji może być dodatkowym wyzwaniem dla osób bardzo wrażliwych i osób cierpiących na zaburzenia psychiczne, np.:
· zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD),
· zespół stresu pourazowego (PTSD),
· zaburzenia lękowe,
· autyzm,
· zaburzenia nastroju.
· Zastanów się „dlaczego?”
Pierwszym ważnym krokiem do pokonania bycia przytłoczonym jest poznanie pierwotnej przyczyny. Następnym razem, gdy będziesz miał przytłaczającą myśl, zastanów się, co powoduje, że czujesz się w tym momencie zestresowany. Kiedy zlokalizujesz źródło, jesteś o wiele bliżej rozwiązania problemu i poczucia się lepiej.
· Zaakceptuj swoje uczucia
Ignorowanie lub zaprzeczanie swojemu przytłoczeniu prawdopodobnie nie pomoże. Zamiast tego przyjmij do wiadomości fakt, że czujesz się przytłoczony i zauważ negatywne myśli, żeby podjąć z nimi walkę. Staraj się nie oceniać siebie za to, co czujesz. Ta nieosądzająca akceptacja może pomóc zmniejszyć wszelkie uczucia wstydu związanego ze stresem.
· Bądź dla siebie miły
Pamiętaj, że uczucie przytłoczenia jest w porządku. Pomaga również świadomość, że takie odczucia nie trwają wiecznie. Daj sobie trochę czasu na powrót do normalnego funkcjonowania; jeśli nadal ciężko będzie ci pracować i musisz poprosić o przedłużenie urlopu w pracy – możesz to zrobić. Twoje zdrowie psychiczne powinno być najwyższym priorytetem.
· Rób to, co sprawia ci przyjemność
Odłóż sztywne zasady dnia na bok i skup się na tym, co lubisz. Może to być nawet słuchanie muzyki czy długa kąpiel. Nie wstydź się, że potrzebujesz czasu w samotności lub w grupie ludzi.
· Poproś o pomoc kogoś bliskiego
Sieć wsparcia społecznego jest po to, abyś mógł się na niej oprzeć, gdy będziesz potrzebować uwolnić swoje emocje lub porozmawiać o problemach. Skontaktuj się z przyjacielem, porozmawiaj na wirtualnym czacie lub weź do ręki telefon i zadzwoń do członka rodziny.
· Porozmawiaj z terapeutą lub psychiatrą
Jeśli wypróbowałeś już wiele sposobów radzenia sobie z poczuciem przytłoczenia i nadal potrzebujesz pomocy, rozważ rozmowę ze specjalistą od zdrowia psychicznego. Terapia, połączona z leczeniem, może ci pomóc zidentyfikować przyczynę tego, co powoduje twoje przytłoczenie i zaoferować spersonalizowane strategie radzenia sobie z psychiką, które będą dla ciebie najlepsze.
Pamiętaj, że uczucia, które ci doskwierają, są tymczasowe i z odpowiednimi mechanizmami radzenia sobie i wsparciem, możesz zadbać o siebie. Nie wstydź się prosić o pomoc.
Przeczytaj także: Zioła – ratunek dla ciała i psychiki
Bibliografia:
1. How to Take Care of Yourself When You’re Feeling Overwhelmed, Mental Health First, 2021.
2. Jacobson S., When Feeling Overwhelmed With Life Means a Mental Health Issue, Harley Therapy, 2022.
3. Wade D., Overwhelmed? These 9 Strategies May Help, PsychCentral, 2021.
4. Wooll M., Do you feel overwhelmed all the time? Here’s why, Better Up, 2022.
5. Zucker R., How to Deal with Constantly Feeling Overwhelmed, Harvard Business Review Home, 2019.