Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz portal naturazdrowie.com
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
email:portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

piękne włosy
Klaudia Gregorczyk 03/02/2023

Posiadanie gęstych, lśniących i zdrowych włosów to nie tylko efekt tego, co z nimi robisz lub jakie preparaty stosujesz. Jest to związane z wieloma czynnikami, takimi jak: stres, genetyka, czynniki środowiskowe, odżywianie i inne. Często gęste i zdrowe włosy są odzwierciedleniem ogólnego stanu zdrowia i najprawdopodobniej oznaczają, że twój organizm jest odżywiany odpowiednimi witaminami i minerałami.

Zniszczone włosy zwykle wydają się cienkie, suche i nadmiernie wypadają, co może oznaczać, że musisz ponownie ocenić jakość swojej diety, zmienić produkty do pielęgnowania włosów lub zaplanować wizytę u lekarza. Zmiany w strukturze i grubości włosów mogą być oznaką choroby cywilizacyjnej. Jeśli niedawno urodziłaś dziecko, możesz doświadczyć poporodowego wypadania włosów, które jest wynikiem wahań hormonów.

Co mówią eksperci?

Dietetycy mówią, że dla zdrowych włosów istnieje sześć głównych składników odżywczych występujących w pokarmach. Są to: białko, biotyna, witamina A, witamina C, żelazo i kwasy tłuszczowe omega-3. To właśnie one są najbardziej odpowiedzialne za wspieranie wzrostu i kondycji włosów.

Produkty wspierające porost i kondycję włosów

Łosoś na połysk

Ryby, takie jak łosoś, sardynki i makrela, są pełne zdrowych kwasów tłuszczowych omega-3. Organizm nie potrafi sam wytwarzać tych zdrowych tłuszczów, więc trzeba je pozyskiwać z pożywienia lub z suplementów. Pomagają one chronić przed chorobami, ale organizm potrzebuje ich również do wzrostu włosów i utrzymania ich lśniących i grubych.

Jogurt grecki na porost

Jogurt grecki jest pełen białka, które jest budulcem włosów. Jogurt grecki zawiera również składnik, który wspomaga przepływ krwi do skóry głowy i wzrost włosów. Jest to witamina B5 (znana jako kwas pantotenowy) i może nawet pomóc w problemach z przerzedzaniem i wypadaniem włosów. Kwas pantotenowy można zobaczyć na etykietach jako składnik produktów do pielęgnacji włosów i skóry.

Szpinak na łamliwe włosy

Jak wiele ciemnozielonych warzyw liściastych, szpinak jest pełen niesamowitych składników odżywczych. Ma mnóstwo witaminy A, a także żelazo, beta karoten, foliany i witaminę C. Te składniki współpracują ze sobą dla zdrowej skóry głowy. Dzięki nim włosy są nawilżone, co zapobiega ich łamaniu.

Guawa, aby zapobiec łamaniu się włosów

Ten tropikalny owoc obfituje w witaminę C, która chroni włosy przed łamaniem. Jedna filiżanka guawy zawiera 377 miligramów witaminy C. To ponad cztery razy więcej niż minimalna zalecana dzienna dawka.

Zboża bogate w żelazo zapobiegają wypadaniu

Zbyt niski poziom żelaza może prowadzić do wypadania włosów. Ten ważny składnik odżywczy można znaleźć w pełnowartościowych zbożach, ziarnach i makaronach, a także w soi i soczewicy. Duża zawartość żelaza występuje również w: wołowinie, w mięsach organicznych (takich jak wątroba), skorupiakach i ciemnej zieleninie.

Cynamon na krążenie

Dosyp tę przyprawę do swojej owsianki, tostów lub do kawy. Pomaga ona w przepływie krwi, a dzięki właściwemu krążeniu do mieszków włosowych dostarczane są tlen i składniki odżywcze.

Jajka dla wzrostu

Jajka zawierają białko i żelazo. Są one bogate w witaminę B zwaną biotyną, która wspomaga wzrost włosów. Niewystarczający poziom tej witaminy może prowadzić natomiast do utraty włosów. Biotyna pomaga również wzmocnić łamliwe paznokcie.

Chudy drób na objętość

Kiedy nie przyjmujesz wystarczającej ilości białka, wzrost włosów „zatrzymuje się”. Ponieważ proces ten spowalnia rozrost, a starsze włosy wypadają, może dojść do utraty włosów. Aby uzyskać białko z mięsa, wybierz chude opcje, takie jak kurczak lub indyk, które mają mniej tłuszczów nasyconych niż źródła, takie jak wołowina i wieprzowina.

Przeczytaj także: Zaburzenia psychiczne a włosy

Bibliografia:

1. Agyeman V., 10 Best Foods for Hair Growth, According to Dietitians, Good Housekeeping, 2022.

2. Gardner S., Top 10 Foods for Healthy Hair, WebMD, 2021.

3. McPhillips K., The Best Foods for Hair Growth, According to Dietitians, Shape, 2022.

Klaudia Gregorczyk

Leave A Comment