Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz portal naturazdrowie.com
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
email:portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

naturalne sposoby na alergie
Iwona Ligęza 21/02/2023

Z roku na rok przybywa ludzi uczulonych na pyłki. Jak sobie pomóc w okresie intensywnego pylenia i pozbyć się nieustannie zatkanego nosa oraz kłopotliwego kichania?

Pyłkowe tsunami

Ponoć 200 lat temu nikt nie znał alergii na pyłki. Zjawisko nie występowało, nie istniało, nikt o nim nie słyszał. Szkoccy lekarze, którzy jako pierwsi zetknęli się z dziwnym rodzajem „przeziębienia”, nie bardzo potrafili choremu pomóc i sklasyfikować napotkany przypadek. Dzisiaj pyłkowica jest skutecznie rozpoznawana i leczona, również naturalnymi metodami.

Katar sienny, pyłkowica – czyli ANN

Alergiczny nieżyt nosa (ANN) – nazywany powszechnie katarem siennym lub pyłkowicą – to stan zapalny śluzówek nosa oraz zatok, wywoływany jest przez alergeny wziewne. Charakterystycznym objawem dolegliwości jest regularność pojawiania się związana z pyleniem roślin, np. traw, drzew, chwastów. Ze względu na czas trwania może mieć charakter albo okresowy, albo przewlekły.

Specyficznymi i najczęstszymi objawami alergii na pyłki są:

  • nieustanny, wodnisty katar,
  • uczucie zatkanego nosa,
  • pieczenie, swędzenie oraz łzawienie oczu,
  • częste kichanie.

Właściwa diagnoza, poprzedzona wizytą u lekarza i nierzadko testami alergicznymi, jest szansą na skuteczne i wielopłaszczyznowe leczenie alergii. Oprócz farmakoterapii, skuteczną ulgę mogą przynieść naturalne metody i preparaty.

Jak naturalnie walczyć z alergią?

Pierwszym i podstawowym sposobem jest unikanie kontaktu z alergenem. Wiadomo, że w przypadku uczulenia na pyłki jest to niemalże niewykonalne. Można natomiast wspomóc się substancjami, które oferuje nam świat natury. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na interakcje, jakie mogą zachodzić między preparatami naturalnymi a zażywanymi lekami.

1. Zioła.

Zwłaszcza te, które zostały przebadane i stanowią dobre wsparcie w walce z alergią.

Miłorząb japoński – osłabia reakcję na alergeny.

Pączki magnolii – w tradycyjnej medycynie chińskiej tratowane są jako remedium wspomagające w alergii i astmie. Używa się ich przy problemach z zatokami, astmie, katarze alergicznym, (…) bólach głowy wywołanych katarem.

Pokrzywa – picie z niej naparu lub soku znacząco obniża odczuwanie negatywnych skutków alergii.

Olej z czarnuszki.

Napary z rumianku, pachnotki lub skrzypu.

2. Metody naturalne

Techniki relaksacyjne. Stan umysłowy i psychiczny bardzo mocno wpływają na dolegliwości związane z wrażliwością. Wszystkie metody, których celem jest osiągnięcie odprężenia, mogą działać zbawiennie na ciało. Z polecanych metod skuteczne okazują się: medytacja, masaż, psychoterapia i aromaterapia.

Ćwiczenia oddechowe. Wbrew pozorom oddychanie to prawdziwa sztuka. Umiejętność prawidłowego oddychania jest sprawnością, która bardzo często poprawia stan zdrowia. Dotleniony organizm radzi sobie znacznie lepiej z problemami zdrowotnymi, w tym z alergią.

Regularne oczyszczanie nosa pozwala na usunięcie zanieczyszczeń, w tym sporej ilości alergenów. Bardzo często płukanie otworów nosowych, chociażby wodą morską, wypłukuje i zmniejsza obrzęk śluzówki.

Dieta eliminacyjna, czyli usunięcie produktów, które mogą wchodzić w reakcje krzyżowe i powodować nasilenie objawów. Na przykład w przypadku uczulenia na pyłki brzozy niewskazane jest w okresie jej pylenia spożywanie jabłek.

Alergia jest uciążliwym doświadczeniem. Wiąże się z trudnościami i długofalowym cierpieniem. Ważnym elementem w drodze do zdrowia są prawidłowa diagnoza i leczenie, które nierzadko kończy się zaawansowanym leczeniem farmakologicznym. Natura również wspomaga chorych swoimi dobrodziejstwami. Z nich także należy skorzystać, pamiętając o zdrowym rozsądku i niepowtarzalności każdego przypadku.

Przeczytaj także: Pszczoła lub osa, zanim nas użądli


Bibliografia:

https://ptca.pl/choroby-atopowe/alergiczny-niezyt-nosa-ann

Wikipedia

Gamlin L., Alergia. Jak zrozumieć, rozpoznawać, leczyć alergie i nietolerancje, Warszawa 2003.

www.klaudynahebda.pl

Iwona Ligęza

Leave A Comment