Iwona Ligęza
23/06/2023
Drewniana szczotka zawieszona na jutowym sznurku nad wanną wiele lat temu bez wątpienia zastępowała cały sztab myjek i innych przyrządów pielęgnacyjnych. Z praktycznego punktu widzenia doskonale usuwała zanieczyszczenia i koiła zmęczone ciało. W polskich łazienkach używana raczej na mokro. Dzisiaj stosowana jest jako proste i skuteczne narzędzie do masażu na sucho.
To ukochany rodzaj pielęgnacji naszych babek. Stosowany i w zdrowiu i w chorobie. Przywraca nie tylko jędrność skórze, ale namacalnie wpływa na organizm. Kobiety różnych kultur od dawien dawna swoją szczególną uwagę skupiały na porannych czynnościach kosmetycznych. Główny cel pań pierwotnie oscylował wokół walorów zewnętrznych, takich jak gładka i jędrna skóra oraz lepsze ukrwienie całego ciała. Dodatkowo szczotkowanie ciała było metodą niewymagającą – zarówno pod względem ilości poświęconego czasu, jak i ponoszonych kosztów. Obecnie jest metodą wpisującą się w nurt naturalnego i ekologicznego dbania o siebie.
Warunkiem udanego i korzystnego zabiegu jest posiadanie odpowiedniej szczotki. Najbardziej pożądane są te, które mają naturalne włosie, najczęściej pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego oraz drewnianą podstawę z dopasowaną rączką. Syntetyczne nie spełniają tak dobrze swojej roli. Pierwszemu spotkaniu ze szczotkowaniem na sucho należy poświęcić nieco więcej czasu, aby móc do zabiegu dostosować odpowiedni nacisk, rytm czy opanować prawidłowe ruchy, które powinny być wykonywane w kierunku serca. Szczotkowanie można stosować nawet kilka razy w tygodniu, przeznaczając kilka minut na jeden zabieg. Masaż nie wymaga użycia wody ani żadnych innych substancji nawilżających, typu oleje i balsamy. Ciało po pierwszym, być może mniej miłym doświadczeniu, przywyka i po kolejnych zabiegach reaguje rozluźnieniem i odprężeniem.
Gładka, lśniąca i dobrze ujędrniona skóra jest sporym argumentem. Ekologiczna i niemalże bezkosztowa forma pielęgnacji także. Gdyby uwagę miało przykuć tylko zdrowie, to na pewno szczotkowanie na sucho przynosi następujące korzyści:
– stanowi rodzaj peelingu, usuwa martwy naskórek i przywraca prawidłowe funkcjonowanie gruczołów łojowych,
– pobudza krążenie, pobudza i ożywia cały organizm,
– Jadwiga Górnicka szczotkowanie ciała polecała na rozstępy,
– pomaga usuwać toksyny,
– zdecydowanie wpływa na poprawę nastroju i samopoczucia.
Elementem często pomijanym jest dbałość o narzędzie, czyli szczotkę. Jeśli masaże stosowane są codziennie, to ważne, aby raz w tygodniu szczotkę delikatnie umyć i osuszyć. Dzięki temu pozbędziemy się bytujących na niej drobnoustrojów oraz damy jej szansę na długie życie.
Szczotkowanie na sucho jest zabiegiem bezpiecznym. Niemniej jednak osoby z ropnymi zmianami na skórze, uszkodzeniami skóry oraz znamionami powinny skonsultować zamiar stosowania szczotkowania ze specjalistą.
Przeczytaj także: Akupunktura – na czym polega i czy jest skuteczna?