Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz Portal "NaturaZdrowie.com"
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
Email: portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Magda Adamek 31/10/2023

Spis treści

1.Jesteś duszą, a nie ciałem
2. Wspomnienia z poprzednich wcieleń
3. Regresje hipnotyczne
4. Jakie będzie Twoje następne życie – prawo karmy
5. Wiara w reinkarnację coraz bardziej powszechna
6. Ulga w cierpieniu po stracie bliskich

To pytanie chyba każdy z nas choć raz sobie zadawał. Co się dzieje z nami, kiedy opuszczamy ten świat? Gdzie idziemy? Co jest po drugiej stronie? A może nic, może po prostu przestajemy istnieć?

Ludzie od wieków próbują zrozumieć śmierć. Jedni wierzą, że istnieje życie pozagrobowe, inni za to mówią, że to wszystko wymysły, bo nikt przecież tego nie może udowodnić. Ale czy na pewno tak jest?

Jesteś duszą, a nie ciałem

Podstawą wiary w życie po śmierci jest zrozumienie, że nie jesteśmy naszym ciałem. Jesteśmy wieczną iskrą życia – duszą, tylko tymczasowo ubraną w to materialne ciało. To tylko nasze ciało podlega procesowi starzenia i ostatecznie śmierci, a my jesteśmy wieczni. Nasze ciało jest jest jak ubranie albo pojazd, w którym podróżujemy przez życie, a w momencie śmierci przychodzi czas, aby je porzucić i udać się w dalszą podróż. Takie zrozumienie przynosi ogromną ulgę w cierpieniu, kiedy ktoś z naszych bliskich odchodzi z tego świata. Daje nam nadzieję, że to nie koniec jego istnienia. Rzecz jasna koniec tego życia, ale początek dalszej podróży – jeśli wierzymy w reinkarnację. Wtedy towarzyszy nam wiara, że jest to początek kolejnego życia w innym miejscu, innej rodzinie, kraju, warunkach…

Wspomnienia poprzednich wcieleń

Istnieje wiele dowodów na to, że niektóre osoby pamiętają swoje przeszłe wcielania. Szczególnie u dzieci do lat 5-7 wspomnienia z poprzedniego życia są jeszcze na tyle wyraźne, że czasami opowiadają rodzicom różne – wydałoby się niestworzone – historie, które są po prostu wspomnieniami w poprzedniego wcielenia. Tak było w przypadku chłopca o imieniu James Cameron, zamieszkałego w Glasgow, który uparcie twierdził, że był pilotem i żył poprzednio na jednej ze szkockich wysepek o nazwie Barra (zobaczcie film dokumentalny na YouTube pt. „The Boy Who Lived Before”). Dziecko ciągle opowiadało o tych samych wydarzeniach, aż w końcu matka zdecydowała się skontaktować z psychiatrą Dr Jimem Tuckerem, ekspertem, który od lat bada zjawisko pamięci poprzednich wcieleń u dzieci. Jest on autorem książki “Powrót do życia”, w której we wstępnie napisał: “Tę książkę powinien przeczytać każdy wierzący i każdy ateista. Po lekturze może się okazać, że wszyscy mamy ze sobą więcej wspólnego, niż się wydaje…” Okazuje się bowiem, że jest to dość powszechne, że dzieci do pewnego wieku pamiętają swoje poprzednie życie, ale często rodzice interpretują ich opowieści jako dziecięce fantazje. Do 2015 r. zebrano ponad 2500 przypadków wspomnień z poprzedniego życia u dzieci. W ok. 1567 przypadkach osobowość z poprzedniego życia została potwierdzona poprzez badania.

Regresje hipnotyczne

Jeśli ktoś chciałby poznać swoje poprzednie wcielenia będąc już w dorosłym wieku – służą temu regresje hipnotyczne. Specjalne terapeutyczne sesje prowadzone przez specjalistów mają na celu przywołanie wspomnień z poprzednich wcieleń. Od razu należy dodać, że regresje hipnotyczne niekoniecznie bywają przyjemne, szczególnie jeśli przywołane wspomnienia dotyczą traum i tragicznych wydarzeń z poprzednich żyć. Właściwie poprowadzone mogą być formą terapii.

Raymond Moody w swoich słynnych książkach “Życie po życiu” i “Życie przed życiem” opisał wiele takich prawdziwych historii osób pamiętających swoje poprzednie życia. Wspomnienia te został wskrzeszone podczas regresji hipnotycznych. Dla wielu osób przeczytanie tych książek było początkiem wiary w reinkarnację.

Jakie będzie Twoje następne życie? – Prawo Karmy

Co warunkuje, jakie będzie nasze kolejne życie? Według wiedzy o reinkarnacji to, co robimy w naszym obecnym życiu, kształtuje nasze kolejne narodziny. Jest to nazywane Prawem Karmy – prawem przyczyny i skutku, czyli “Jak posiejesz, tak zbierzesz”, czy jak kto woli “Jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz”.

Nasze kolejne życie będzie zależne od tego, jakiej karmy nazbieraliśmy sobie w tym życiu – dobrej czy złej. Jeśli byliśmy dobrym człowiekiem, z pewnością to dobro do nas powróci w tym życiu lub następnym. Jeśli jednak byliśmy okrutni, krzywdziliśmy innych, czy też dopuszczaliśmy się różnych występków, z pewnością to również powróci do nas. Jeśli zaś spojrzymy na to z drugiej strony, to zobaczymy, że to czego dziś doświadczamy jest efektem naszej karmy z poprzednich żyć.

Czasami zastanawiamy się “Dlaczego mnie to spotkało? Przecież jestem dobrym człowiekiem? Dlaczego mnie okradli?” No cóż, może w tym życiu jesteś dobrym człowiekiem i nigdy nikogo nie okradłeś, ale może w poprzednim taki dobry nie byłeś i teraz zbierasz gorzki owoc swojego działania. Nasze obecne życie, rodzina, której przyszło nam się urodzić, piękno lub brzydota naszego ciała, nasz status materialny i wszystko co nam się przydarza – jest wynikiem naszej karmy. Okazuje się więc, że opłaca się być dobrym człowiekiem. Warto zainwestować dziś w dobre uczynki, żeby w przyszłości móc odbierać tego owoce.

Wiara w reinkarnację – coraz bardziej powszechna

W ostatnich latach coraz więcej ludzi na świecie wierzy w reinkarnację, oczywiście w Indiach i krajach, gdzie dominuje religia buddyjska, większość populacji wierzy w reinkarnację. Pew Research Center w USA podaje, że aż 33% Amerykanów wierzy w transmigrację duszy, wierzy w nią także co czwarty Europejczyk, a badania przeprowadzone przez KUL w 2022 r. podają, że ok. 26% Polaków wierzy w reinkarnację.

Jeśli spojrzymy na to z praktycznej strony zobaczymy, że wiara w reinkarnację może całkowicie zmienić nasze życie i podejście do śmierci. Bo skoro śmierć to tylko przejście z jednego życia to drugiego, z jednego ciała do kolejnego, to czego tutaj się obawiać? Kończy się jeden odcinek filmu zwanego teraz naszym życiem, a zaczyna się kolejny, w innej odsłonie, innym miejscu. Być może dużo lepszy?

Czytaj także: https://naturazdrowie.com/zaduszki-w-roznych-kulturach-czyli-co-kraj-to-obyczaj/


Bibliografia:

Dr. Jim B. Tucker, Psychiatra dziecięcy i profesor psychiatrii i Nauk Neurobehawioralnych Uniwersytetu Virginia autor książek „Return to life”, „Life before life”, „Childrens memories about previous lives”

CBOS, Stosunek Polaków do śmierci, oprac. R. Boguszewski, Komunikat z Badań nr BS/98/2005,
Fundacja Centrum Badania Opinii Społecznej, Warszawa 2005, https://www.cbos.pl/SPISKOM.

POL/2005/K_098_05.PDF (dostęp: 23.07.2019).

Śliwiński P.J., Schönborn Ch., Martensen H.L., Kościół a reinkarnacja, tłum. W. Szymona, Wydaw-
nictwo M, Kraków 2012.

„Views on the afterlife in US”, Pew Research Center (2022)

Józef Baniak, Zeszyty Naukowe KUL nr 65 (2022), nr 1 (257)

Magda Adamek

Leave A Comment