Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz Portal "NaturaZdrowie.com"
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
Email: portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Dagmara Gmitrzak 02/11/2023

Stres to stan przeciążenia psychicznego i fizycznego, którego doświadczamy kiedy nie możemy już sprostać wymaganiom, jakie stawia przed nami świat zewnętrzny (np. w pracy, w rodzinie). Aby pomóc nam w przezwyciężeniu trudnej sytuacji, organizm uruchamia specjalny mechanizm przystosowawczy zwany reakcją walki lub ucieczki, która krótkotrwale mobilizuje cały organizm do poradzenia sobie z trudną sytuacją.
Ta zapisana w naszym DNA reakcja to swoisty „spadek” jaki otrzymaliśmy od naszych praprzodków. W chwili zagrożenia życia to właśnie ona pomagała im przeżyć. Mobilizacja organizmu zaprogramowana jest jednak na krótki czas. Po przeżytym stresie konieczny jest odpoczynek i regeneracja.
Człowiek współczesny doświadcza takiej reakcji stresowej nawet kilkanaście razy dziennie, nie dbając później o relaks fizyczny i psychiczny. Efektem tego zaczyna żyć w chronicznym stresie. Organizm jest w stanie znieść wiele, ale w pewnym momencie zapala się światełko alarmowe. Ciało daje znać, że jeśli nie zwolnimy tempa, może pojawić się poważna choroba, depresja, albo stan ogólnego wypalenia (z ang. burning out).

Oto w jaki sposób możesz holistycznie pomóc sobie w powrocie do równowagi.

HOLISTYCZNE INSPIRACJE – Sposoby radzenia sobie ze stresem

  • Znajdź czas na odpoczynek
    Codziennie znajdź chwilę na odprężenie fizyczne i psychiczne. Po przyjściu z pracy możesz zastosować technikę relaksacji w pozycji leżącej, ćwiczenie oddechowe, medytację, kąpiel odświeżającą w wannie z dodatkiem soli himalajskiej lub relaksujących olejków eterycznych: lawenda, geranium, róża, bergamotka.
  • Zarządzaj czasem i priorytetami
    Usprawnij organizację swojego czasu. Co tydzień wypisz na kartce: sprawy najważniejsze, ważne oraz te, które mogą poczekać do końca tygodnia.
  • Zadbaj o dobry sen
    Jeśli masz problemy ze snem, na dwie godziny przed położeniem się do łóżka wyłącz komputer, zgaś górne oświetlenie, nie spożywaj posiłku, nie rozpoczynaj trudnych rozmów z domownikami, włącz spokojną muzykę, przewietrz sypialnię.
  • Zaakceptuj to, na co nie masz wpływu
    Zwiększ świadomość sytuacji, na które masz wpływ oraz tych, na które nie masz w tej chwili wpływu. Zaoszczędzisz w ten sposób dużo energii życiowej.
  • Zdrowo się odżywiaj
    To czym karmisz swoje ciało ma wpływ na to jak się czujesz. Karm swoje ciało zdrowym, lekkostrawnym pożywieniem. Staraj się jeść ostatni posiłek do g. 19.
  • Bądź aktywny
    Jeśli prowadzisz siedzący tryb życia, postaraj się przynajmniej raz w tygodniu praktykować jedną z form aktywności ruchowej (np. joga, spacery, bieganie, jazda na rowerze, pływanie).
  • Zmień destrukcyjne nawyki
    Zastanów się, które z codziennych nawyków pochłaniają twoją energię życiową i szkodzą zdrowiu np. picie alkoholu wieczorem, palenie papierosów, brak aktywności fizycznej, praca przy komputerze do późnych godzin, zbyt mała ilość snu.
  • Rozmawiaj o problemach z bliską osobą
    Rozmowa o swoich problemach oraz o tym, jak się z nimi czujesz, nie oznacza okazania słabości. Może ci przynieść ulgę, zmniejszy poziom hormonów stresu we krwi, pozwoli ci poczuć, że nie jesteś sam.
  • Stosuj techniki relaksacji
    Wiele badań naukowych udowodniło, że techniki relaksacji ciała i umysłu pomagają zminimalizować poziom stresu w naszym organizmie, zmniejszają odczucie lęku i niepokoju, poprawiają samopoczucie psychiczne i fizyczne, zwiększają ilość fal alfa w mózgu ( fale związane ze stanem relaksu i kreatywności), poprawiają koncentrację, zwiększają stabilność emocjonalną.
  • Zadbaj o kontakt z przyrodą
    Natura to nasz drogocenny przyjaciel. Przebywanie wśród przyrody zmniejsza poziom hormonów stresu we krwi, poprawia samopoczucie fizyczne i psychiczne, wzmacnia układ odpornościowy. Przeznacz codziennie minimum godzinę na kontakt z przyrodą.
  • Oddychaj świadomie
    Kilka razy dziennie przez minutę oddychaj świadomie. Odczuwaj każdy wdech i wydech. Spróbuj powoli wydłużyć każdą z faz oddechu. Jak mawiają mistrzowie z Dalekiego Wschodu, kiedy oddychasz świadomie jesteś „tu i teraz” czyli w chwili obecnej.
  • Wybaczaj bliskim
    Trzymanie urazy do kogoś może być źródłem silnego stresu psychicznego. Zadbaj o to, aby wyrazić wszystkie trudne emocje do bliskiej osoby ( możesz to również zrobić podczas sesji terapeutycznej). Kiedy wyrazisz emocje w konstruktywny sposób, łatwiej ci będzie wybaczyć tej osobie. A wówczas poczujesz jak kamień spada ci z serca.
  • Słuchaj ulubionej muzyki
    Słuchanie muzyki, którą lubimy wpływa na szybką poprawę samopoczucia, mózg wytwarza wówczas więcej endorfin czyli hormonów szczęścia. Przygotuj zatem swoją osobistą antystresową playlistę i słuchaj jej w chwilach wzmożonego stresu.
  • Zatrzymaj się
    Będąc w stresie wierzymy, że wszystko trzeba zrobić natychmiast, nie mamy cierpliwości wobec osób, które mają inny rytm niż my, które są wolniejsze. Czasami warto się zatrzymać i wziąć kilka spokojnych oddechów, popatrzeć na drzewa, na niebo i powoli wrócić do aktywności.

Czytaj także: https://naturazdrowie.com/zapanuj-nad-stresem/

Dagmara Gmitrzak

Leave A Comment