Czas spędzony w lesie ma znaczenie
Współczesny tryb życia jest związany ze stresem, który wpływa negatywnie na nasz organizm. Kąpiele leśne, czyli długie spacery lub siedzenie w ciszy w otoczeniu drzew i przyrody, okazały się skuteczną metodą redukcji poziomu kortyzolu – hormonu stresu.
Kontakt z przyrodą przyczynia się do zniwelowania napięć psychicznych, co jest kluczowym wsparciem dla utrzymania równowagi emocjonalnej. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że 10-minutowy pobyt w lesie obniża ciśnienie krwi, 20-minutowy – poprawia nastrój, 60-minutowy – wyostrza uwagę.
Jak wspiera nas las?
Zanurzenie się w naturalnym środowisku leśnym pomaga regulować funkcje układu nerwowego. Badania wykazały, że regularne praktykowanie kąpieli leśnych może skutkować poprawą jakości snu. Las to czyste powietrze, a naturalne substancje chemiczne wydzielane przez drzewa, takie jak fitocydy, mają pozytywny wpływ na nasz organizm, wspomagając na przykład zdrowy sen. Odpowiadają również w dużej mierze za niski poziom bakterii w powietrzu w lesie. Okazuje się, że w 1 m3 powietrza w zbiorowisku leśnym znajduje się 200- 500 bakterii, podczas gdy w 1 m3 powietrza miejskiego jest ich znacznie więcej, bo aż 4000-8000. Przebywanie w lesie nie tylko relaksuje, ale także pobudza umysł. Środowisko leśne sprzyja koncentracji i kreatywności, co może być szczególnie korzystne dla osób pracujących w stresujących warunkach. Badania sugerują, że już krótka wizyta w lesie może poprawić zdolność koncentracji oraz zwiększyć poziom kreatywności. Kąpiele leśne przynoszą nie tylko korzyści psychiczne, ale także wpływają pozytywnie na zdrowie fizyczne. Obniżają ciśnienie krwi, redukują puls, poprawiają kondycję fizyczną, a nawet wzmacniają układ immunologiczny. Te efekty wynikają zarówno z działania świeżego powietrza, jak i związane są z mikroskładnikami uwalnianymi przez drzewa.
Czytaj także: https://naturazdrowie.com/aromaterapia-w-praktyce-czyli-medycyna-naturalna-i-bogactwo-olejkow/
Jak spotkać się z lasem?
Zanim wyruszysz na kąpiel leśną, zadbaj o odpowiednie przygotowanie. Ubierz się wygodnie, unikaj używania telefonu komórkowego lub innych urządzeń elektronicznych. Zabierz ze sobą jedynie niezbędne rzeczy, takie jak butelka wody. Znajdź las lub park, który oferuje spokojne otoczenie. Wybierz miejsce, które nie jest zbyt uczęszczane, aby móc cieszyć się ciszą i spokojem. Rozpocznij praktykę kąpieli leśnej od momentu wejścia do lasu. Przyjrzyj się drzewom, dotknij kory, wsłuchaj się w szum liści i dźwięki przyrody. Zatrzymaj się na chwilę, aby odetchnąć głęboko i zanurzyć się w otaczającym cię świeżym powietrzu. Znajdź ustronne miejsce, gdzie możesz usiąść lub położyć się na ziemi. Zamknij oczy i skoncentruj się na oddechu. Poczuj rytm natury wokół siebie. To czas na wewnętrzną refleksję i odprężenie. Zbliżając się do końca kąpieli leśnej, wróć stopniowo do codziennego rytmu. Rozciągnij ciało, ponownie wsłuchując się w dźwięki przyrody. Odczuj zmiany w swoim nastroju i energetyce.
Bibliografia:
https://www.rynekzdrowia.pl/Badania-i-rozwoj/Terapia-lasem-Coraz-wiecej-doniesien-naukowych-o-korzysciach-z-kapieli-lesnych,250111,11.html