Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz Portal "NaturaZdrowie.com"
Email: reklama@naturazdrowie.com
Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca: Katarzyna Melihar
Email: portal@naturazdrowie.com
Redaktor: dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com
Magda Adamek27/11/2023
Fibromialgia – gdy ból nie ma wyraźnej przyczyny
Fibromialgia: kiedy boli bez powodu
Odkryj, czym jest fibromialgia i jak radzić sobie z chronicznym bólem
Fibromialgia to tajemnicze schorzenie, które objawia się przewlekłym, rozproszonym bólem mięśni i stawów, a także zmęczeniem i zaburzeniami snu. Choć przyczyny choroby nie są w pełni poznane, jej objawy znacząco wpływają na jakość życia. Dowiedz się, jak rozpoznawać fibromialgię, jakie są jej objawy i jakie naturalne metody mogą pomóc złagodzić dolegliwości.
Spis treści:
1. Jak objawia się fibromialgia?
2. Dlaczego chorujemy na fibromialgię?
3. Jak leczyć?
4. Naturalne metody leczenia fibromialgii
5. Jak żyć z fibromialgią?
Na fibromialgię cierpi około 4 milionów dorosłych Amerykanów, co stanowi około 2,5% społeczeństwa, w Europie choroba dotyczy 2,2-3,7% dorosłej populacji. Ze względu na trudności diagnostyczne, statystyki dotyczące występowania fibromialgii są jednak zaniżone. Choroba ta częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn, w większości przypadków jej objawy uwidaczniają się między 30. a 50. rokiem życia, choć tak naprawdę mogą się pojawić w każdym wieku.
Jak objawia się fibromialgia?
Głównym objawem fibromialgii jest przewlekły, uogólniony ból, który nie opuszcza nas przez co najmniej 3 miesiące. Pacjenci skarżą się na ból całego ciała. Jest to uciążliwy ból mięśni i tkanek miękkich w różnych obszarach. Może on mieć różne nasilenie i lokalizację – najczęściej jest to ból kręgosłupa, barków, bioder i kolan, połączony z ich obrzękiem oraz ograniczeniem ruchomości. Boli zwłaszcza rano oraz podczas wykonywania jednostajnych czynności.
Objawy fibromialgii mogą się różnić u różnych osób, ale istnieje kilka typowych objawów:
przewlekły ból mięśni i tkanek miękkich,
ból w punktach nacisku,
problemy ze snem,
przewlekłe zmęczenie,
problemy z koncentracją,
bóle głowy
problemy z pamięcią
zaburzenia nastroju,
epizody depresji,
zaburzenia lękowe,
objawy jelitowe – zespołu jelita nadwrażliwego,
nadwrażliwość pęcherza moczowego,
duszności,
zaburzenia pracy serca,
drętwienie, mrowienie, uczucie chłodu rąk i stóp,
bolesne miesiączki.
Ze względu na tak szeroki wachlarz objawów, często fibromialgia jest trudna do zdiagnozowania, ponieważ może być mylona z wieloma innymi chorobami. Czasami pacjent przez wiele lat uskarża się na uciążliwe objawy bólowe, chodzi od specjalisty do specjalisty i otrzymuje różne diagnozy i wiele różnych leków, które niestety nie pomagają. Choroba ta wpływa nie tylko na nasze fizyczne samopoczucie, ale także na stan psychiczny. Ciągły ból i dyskomfort połączony z brakiem zrozumienia, właściwej diagnozy i leczenia nasila uczycie bezsilności i frustracji i może prowadzić do depresji, a nawet prób samobójczych.
Niektóre badania wskazują, że osoby chorujące na fibromialgię doświadczają również “mgły mózgowej” zwanej “fibrofog”, czyli uczucia zagubienia, niemożności klarownego myślenia, problemów z koncentracją i pamięcią. W wielu przypadkach ten objaw jest określany jako nawet bardziej dokuczliwy niż fizyczny ból.
Dlaczego chorujemy na fibromialgię?
Przyczyn może być wiele i oczywiście trudno tu o jednoznaczną odpowiedź. Fibromialgia może mieć podłoże genetyczne, ale może być również wynikiem przebytych infekcji bakteryjnych i wirusowych. Odkryto związek jej występowania z przebytą grypą, zapaleniem płuc, a także infekcją wirusem Epsteina-Barra oraz pałeczkami Salmonelli i Shigelli. Na wystąpienie fibromialgii może mieć wpływ długotrwały stres i trauma (PTSD Post Traumatic Stress Disorder)
Jak leczyć?
Leczenie fibromialgii wymaga współpracy wielu specjalistów – reumatologów, fizjoterapeutów, psychologów oraz psychiatrów. Potrzebna jest tutaj wielopoziomowa terapia i wsparcie. Oprócz klasycznych leków przeciwbólowych jak Ibuprofen, Naproxen, Paracetamol, które zmniejszają ból i hamują procesy zapalne, czasami używa się w terapii fibromalgii także opioidów, które niestety mają również działanie narkotyczne i łatwo jest się od nich uzależnić. Niektórzy lekarze stosują również leki przeciwpadaczkowe, które blokują wysyłanie sygnałów bólowych przez komórki nerwowe. Częścią terapii bywają też leki antydepresyjne, które mogą poprawić nastrój i jakość snu, ale również nie są obojętne dla zdrowia.
Naturalne metody leczenia fibromialgii
W leczeniu fibromalgii możemy odwołać się do naturalnych metod i poszukać alternatyw. Należy skoncentrować się na obniżaniu stresu i łagodzeniu bólu, a także poszukać sposobów, aby poczuć się lepiej zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Metody te można stosować samodzielnie lub w połączeniu z innymi klasycznymi zabiegami medycznymi i lekami farmakologicznymi.
Warto wypróbować następujące metody takie jak:
masaże i fizjoterapia
lekki trening fizyczny, który poprawia siłę i nastrój
akupunktura
joga i tai chi
medytacja i inne techniki redukcji stresu
zbalansowana, bogata w składniki odżywcze dieta
terapie ziołowe
Dieta jak zwykle odgrywa ważną rolę, warto więc zwrócić uwagę na to, aby spożywać dużo więcej składników pochodzenia roślinnego niż zwierzęcego. Ważne jest, aby dieta była bogata w duże ilości owoców i warzyw, produkty pełnoziarniste i nisko tłuszczowe. Natomiast ograniczamy do minimum spożycie cukru i tzw. „śmieciowego” jedzenia (fast food). Picie dużej ilości wody jest również kluczowe do zmniejszenia objawów bólowych w mięśniach i bólów głowy.
Fibromialgia jest chorobą przewlekłą, więc musimy do pewnego stopnia zaakceptować ją i przygotować się na to, że na co dzień odczuwamy ból, zmęczenie i inne objawy, co może mieć wpływ na jakość naszego życia. Sprawę komplikuje czasami fakt, że jest to choroba dość nieznana, a ponieważ objawy są trudne do jednoznacznej diagnozy, bywa, że lekarze i osoby z naszego otoczenia mogą dawać nam sygnały, że nasz ból jest wyimaginowany.
Podstawą jest jednak wytrwałość w dążeniu do znalezienia właściwej diagnozy i podjęcie skutecznego leczenia. Ponieważ każdy z nas jest inny – różne metody mogą okazać się skuteczne. Być może będzie trzeba wypróbować więcej niż jedną terapię lub zastosować kilka z nich w połączeniu. Potrzebna jest cierpliwość, delikatność wobec samego siebie i zrozumienie ze strony otoczenia. Musimy przygotować się na długotrwały proces leczenia i wytrwale poszukiwać terapii, która okaże się dla nas skuteczna.
Bibliografia:
Arnold LM, et al. (2019). AAPT diagnostic criteria for fibromyalgia.
Conversano C, et al. (2019). Potentially traumatic events, post-traumatic stress disorder, and post-traumatic stress spectrum in patients with fibromyalgia
Yavne Y, et al. (2018). A systematic review of precipitating physical and psychological traumatic events in the development of fibromyalgia.
Robert S. Katz , Howard M. Kravitz (2015). Fibrofog and fibromyalgia: a narrative review and implications for clinical practice,