Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz Portal "NaturaZdrowie.com"
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
Email: portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Katarzyna 20/12/2023

Polacy na nowo odkrywają regionalne smaki

W hodowli stawowej producenci starają się naśladować zmiany środowiska, którym karpie poddawane są w naturze. Jest to chów nie tylko „slow”, bo do wielkości konsumpcyjnej karp rośnie aż trzy lata, ale także przykładający ogromną wagę do dobrostanu zwierząt – pojedyncza ryba ma do dyspozycji 10-20 m2. Karp czeka trzy lata na dorośnięcie do wielkości akceptowanej przez nabywców, czyli 1,5-2 kg. Mimo obecności w polskich stawach już od 800 lat, niewiele pod tym względem się zmieniło.

Karp jest dostępny świeży, od lokalnych producentów z ekologicznych hodowli i w ciągu krótkiego czasu kulinarnej obróbki ląduje na talerzu. Nie musi „czekać” w formie mrożonej wiele dni jak np. ryby morskie. Zachowuje wszelkie składniki odżywcze, charakterystyczne dla pełnowartościowej diety – od wysokiej zawartość białka, naturalnego kolagenu i żelaza po niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania serca kwasy Omega-3.

Skarb polskiej kuchni

Historia karpia w Polsce jest bardzo długa. Obecnie uważa się, że pierwsze stawy hodowlane tej ryby pojawiły się na ziemiach polskich już w XII wieku. Inicjatorami ich powstania mieli być mnisi z Zakonu Cystersów. Od tamtej pory karpie stopniowo coraz częściej gościły na polskich stołach. Nie może więc dziwić, że przepisy na potrawy z tej ryby znalazły się w pierwszej polskiej książce kucharskiej pt. Commpendium ferculorum albo zebranie potraw, która została wydana w 1682 r. przez Stanisława Czernieckiego, nadwornego kuchmistrza wojewody krakowskiego. Karp swoją popularność zawdzięcza właściwością odżywczym i wyjątkowemu smakowi. – Mięso karpi jest białe i kruche, delikatne w smaku, średnio tłuste, o grubych, łatwych do usunięcia ościach. Mulistość tych ryb to jeden z pokutujących mitów. Prawda jest taka, że karpie z polskich hodowli wystarczy porządnie wymoczyć w zimnej wodzie, aby cieszyć się ich niesamowitym smakiem. Chociaż karp spożywany jest w Polsce zazwyczaj tylko raz w roku, podczas Wieczerzy Wigilijnej, to jest to surowiec, na bazie którego można przygotować wiele ciekawych i nowoczesnych potraw.

Karp na talerzu – niezliczone możliwości kulinarne

Karpia możemy podać na stół w wygodnej formie, takiej jak: ryby patroszone, tuszki, płaty, dzwonka, filety – schłodzone, luzem lub zapakowane. „Coraz bogatsza staje się też oferta dań z karpi: galaret, pasztetów. Na rynku pojawiło się nawet wyśmienite sushi z wędzonym karpiem. To wszystko wyprodukowane z ryb lokalnie wyhodowanych, w warunkach przyjaznych środowisku i z bardzo niskim śladem węglowym. Kto chce być prawdziwie ekologiczny i dbać o swoje zdrowie – powinien zainteresować się karpiem, nie tylko w święta. A kto boi się ości – niech wybierze filety z karpia nacinane.

Karp jest bardzo przyjazną rybą, jeśli chodzi o obróbkę kulinarną. Ma grube ości (99 sztuk), które jednak bardzo szybko i sprawnie da się usunąć i stworzyć potrawę – arcydzieło dla podniebienia.

Poniżej kilka oryginalnych przepisów na przygotowanie karpia:

Sataj z karpia z sosem z kolendry

Do przygotowania potrawy będziemy potrzebować:
– Polski Karp 2 sztuki
– Cebula 3 sztuki
– Czosnek 4 ząbki
– Jajko 2 sztuki
– Pasta curry 2 łyżki
– Sok z 2 cytryn
– Szczypiorek 1 pęczek
– Sól
– Olej sezamowy 5 łyżek
– Długie wykałaczki drewniane

Składniki na sos:
-Ząbek czosnku
-Pęczek świeżej kolendry
-Sok z jednej cytryny
-Łyżeczka cukru
-Sól
-Pieprz
-Łyżeczka kurkumy
-Łyżeczka curry
-300 g jogurtu

Sposób przygotowania:
Karpia oraz cebulę kroimy w grubą kostkę. Następnie smażymy karpia na oleju sezamowym razem z cebulą. Pod koniec smażenia dodajemy pastę curry i czosnek i wszystko mielimy na średnich oczkach w maszynce do mielenia mięsa. Całość łączymy z jajkiem, solą oraz sokiem z cytryny i formujemy w 100-gramowe wałeczki, które nabijamy na drewniane wykałaczki. Następnie lekko je rozpłaszczamy i pozostawiamy do wychłodzenia w lodówce. Tak uformowane szaszłyki grillujemy lekko z dwóch stron.
Przygotowanie sosu:
Ząbek czosnku rozcieramy z solą i pieprzem. Wszystkie składniki blendujemy i doprawiamy.
Grillowanego karpia posypujemy szczypiorkiem i podajemy z sosem. 

Pasztet z karpia z prażoną cebulką

Do przyrządzenia dania potrzebne będzie:

Karp 2 filety; Masło 300 gr, Prażona cebulka 80 gramów, Cebula świeża 3 szt., Mąka pszenna 3 łyżki; Sól, Świeżo mielony pieprz; Bułka tarta

Karpia kroimy na 2 cm kawałki, cebulę w grubą kostkę. Wszystko smażymy na małym ogniu w 100 gramach masła do zrumienienia. Formę do pasztetu smarujemy masłem i obtaczamy bułką tartą. Karpia z cebulą miksujemy na gładką masę doprawiając i dodając rozpuszczone masło. Następnie przecieramy przez sito od mąki. Do całości dodajemy prażoną cebulkę. Wszystko wkładamy do formy i pieczemy w 140 stopniach, przez 30 minut. Pozostawiamy do wychłodzenia.

Chowder z karpiem

Do przygotowania dania potrzebne będą:

  • Polski Karp nacięty dwa płaty
  • Papryka czerwona 3 szt.
  • Cebula 2 szt.
  • Szpinak 50 gr
  • Cukinia 1 szt.
  • Pomidor bez skórki 2 szt.
  • Masło 3 łyżki
  • Olej 5 łyżek
  • Sól / pieprz
  • Białe wino 100 ml
  • Czosnek 4 ząbki
  • Cukier 2 łyżeczki

W małym garnku smażymy na maśle drobno pokrojoną cebulę tak, by się zarumieniła. Następnie dodajemy czosnek i pokrojone grubo pomidory. Kolejny krok to dodanie wina i cukru do gotującego się sosu. Wszystko gotujemy 10 minut i miksujemy na gładki sos (możemy też przetrzeć przez sito).

Karpia kroimy na grube 3 cm kostki podobnie cukinię i paprykę, dodajemy szpinak i smażymy wszystko delikatnie na oleju około 5 minut w głębokiej patelni teflonowej na średnim ogniu. Na końcu dodajemy sos! Całość doprawiamy i gotujemy jeszcze około 7 minut!

Kofta z karpia ze słonecznikiem i ziołami (autorski przepis Kamila Klekowskiego)

Do przygotowania potrawy potrzebujemy:

  • 1 kg filetów z karpia
  • 100 g gotowanej ciecierzycy
  • 100 g łuskanych ziaren słonecznika
  • 100 g bułki tartej
  • 50 g przypraw
  • 100 ml oleju
  • 2 pęczki natki pietruszki
  • pół pęczka tymianku
  • sól, pieprz, czerwona papryka

Pozbawiony skóry filet z karpia mielimy razem z ciecierzycą. Następnie doprawiamy do smaku i łączymy z posiekaną natką pietruszki, tymiankiem i prażonym słonecznikiem. Dokładnie wyrabiamy. Formujemy kofty i nabijamy je na patyczki. Grillujemy lub pieczemy około 20 minut.

Informacje i przepisy na temat karpia znajdują się na stronie www.polskikarp.eu; źródło: materiały prasowe

Katarzyna

Leave A Comment