Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz portal naturazdrowie.com
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
email:portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Jan Matul 10/01/2024

Buraki, bardzo bogate w azotany, uważano za pomocne we wspomaganiu skutków POChP uważano już od kilku lat. Pierwsze badania, w 2015 roku, dotyczyły poprawy wytrzymałości pacjentów z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc, na którą według najnowszych danych cierpi na całym świecie około 400 milionów ludzi. Wtedy chorym podawano dziennie 85 ml świeżego soku z buraków – objęci testom mogli ćwiczyć dłużej, a ich ciśnienie po aktywności ruchowej było niższe. Przewlekła obturacyjna choroba płuc sprawia, że osoba chorująca szybciej się męczy, z czasem nawet wejście po schodach kończy się zasapaniem, dusznościami, świszczącym oddechem, kaszlem. To przekłada się na niechęć chorych do podejmowania większego wysiłku, w efekcie ich aktywność ruchowa znacząco spada, co z kolei ma negatywne przełożenie na wiele innych problemów zdrowotnych. Azotany znajdujące się w soku z buraków zwiększają ilość tlenku azotu w organizmie, a to poprawia funkcjonowanie całego układu sercowo-naczyniowego, głównie dzięki regulacji napięcia mięśniówki.

Na ciśnienie i wydolność

Badania były od tej pory regularnie kontynuowane i rozszerzane. Pod koniec grudnia minionego roku opublikowano ostatecznie w European Respiratory Journal wyniki trwających 12 tygodniu eksperymentalnych kuracji z codziennym zażywaniem suplementu diety opartego na soku z buraka. W badaniach wykorzystano ekstrakt z soku buraczanego bardzo bogatego we wspomniane azotany, a całość odbywała się pod okiem zespołu z londyńskiego Imperial College. Jak stwierdził Nicholas Hopkinson, profesor pod kierunkiem którego przeprowadzano kurację: „Wyższy poziom azotanów we krwi może powodować wzrost dostępność tlenku azotu, substancji chemicznej, która pomaga rozluźnić naczynia krwionośne. Zwiększa także wydajność mięśni, co oznacza, że potrzebują one mniej tlenu do wykonania tej samej pracy”. W efekcie podawania 70 ml dziennie skondensowanego soku z buraków osiągnięto takie właśnie wyniki. Hopkinson podsumował je: „Pod koniec badania odkryliśmy, że ciśnienie krwi u osób spożywających sok z buraków bogatych w azotany było niższe, a ich naczynia krwionośne stały się mniej sztywne. Sok zwiększał także dystans, jaki osoby chore na POChP mogły przejść w ciągu sześciu minut w porównaniu z placebo”. Trzeba przy okazji dopowiedzieć, że średnia wszystkich parametrów wyjściowych związanych z ciśnieniem i wydolnością była taka sama w przypadku grup badanych – i tych, którym podawano sok wzbogacony w azotany, i tych, którzy dostawali go bez azotanów. Z czasem jednak różnice przemawiające na korzyść suplementu z azotanami zaczęły się pogłębiać.

Czytaj też: https://naturazdrowie.com/salatka-z-burakami-i-kozim-serem-wedlug-kingi-zawodnik/

Kompleksowa ochrona zdrowia

Samo badanie było jednym z najdłuższych i najbardziej kompleksowych w tej dziedzinie z wszystkich wykonanym w historii walki z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (podczas niego nie zanotowano żadnych działań niepożądanych, choć 3 osoby nie dokończyły kuracji argumentując to nie odpowiadającym im smakiem podawanego ekstraktu, jak wiadomo, sok z buraka może mieć specyficzny ziemisty posmak). POChP to schorzenie póki co nieuleczalne, lekarze koncentrują się więc na poprawie kondycji i warunków życia pacjentów. Opracowany suplement z soku z buraków wzbogaconego o azotany spełnia wszelkie warunki, by taką ulgę chorym przynieść. Podawany regularnie podwyższa na dłuższy czas poziom tlenku azotu w osoczu, do tej pory uważano, że po 24 godzinach po wypiciu soku z buraków wraca on do poziomu wyjściowego. Co więcej, sok z buraków korzystnie działa także na wiele innych schorzeń, chociażby chroni przed wieloma chorobami serca oraz udarami mózgu, reguluje pracę żołądka, ma silne działanie antyoksydacyjne, zmniejsza rozdrażnienie, działa przeciwzapalnie, możliwa jest więc bardzo kompleksowa ochrona zdrowia z zastosowaniem tego bezpiecznego i nie wywołującego wielu działań niepożądanych środka (nie poleca się go, ze względu na zawartość szczawianów, cierpiącym na reumatyzm, kamicę nerkową czy dnę moczanową).


https://www.news-medical.net/news/20231219/Daily-beetroot-juice-supplement-improves-blood-pressure-and-walking-distance-in-COPD-patients.aspx

https://www.healio.com/news/pulmonology/20231221/daily-nitraterich-beetroot-juice-decreases-blood-pressure-in-copd

Jan Matul

Leave A Comment