Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz portal naturazdrowie.com
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
email:portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Małgorzata Musioł 16/01/2024

Nasza skóra potrzebuje odpowiedniej stymulacji, kiedy jest zmęczona, podrażniona czy niedożywiona. Zimą dodatkowo jest szczególnie narażona na wysuszanie. Napar z lipy spełnia wszystkie te potrzeby. Nadaje się znakomicie do kąpieli, zwłaszcza w długie, zimowe wieczory. Lipa dodana do kąpieli może okazać się znakomitym zimowym SPA w naszej łazience. Rozluźni nasz system narowy i emocje, rozluźni mięśnie ciała, zrelaksuje i uspokoi zarówno naszą psychikę jak i skórę. Nawilży skórę i zlikwiduje stany zapalne oraz podrażnienia, do tego upiększy nasz wygląd i ukoi. Kiedy mamy problemy z zasypianiem,
warto zafundować sobie wieczorną kąpiel w naparze z lipy. Przekonamy się, że sen przyjdzie do nas szybciej niż zwykle to się dzieje. Nasza wysuszona skóra uzyska lepsze nawilżenie i osłonę. Lipa pomoże nam także usunąć worki pod oczami, kiedy położny ją dodatkowo na oczy. Okłady z lipy zadziałają na oczy odświeżająco, pomogą w usunięciu piasku pod powiekami. Wykażą także swoje zalety kiedy mamy problem z zapaleniem spojówek czy powiek.

Poza walorami pielęgnacyjnymi dla ciała i odprężającymi dla duszy, napar z lipy sprawdza się także przy pielęgnacji włosów. Włosy pod wpływem lipy stają się, tak jak skóra, lepiej nawilżone, znika z nich łojotok i problem związany z łuszczeniem się naskórka. Uzyskamy kąpiel nie tylko o walorach prozdrowotnych i relaksujących ale także aromatyczną i wyciszającą.

Czytaj też: https://naturazdrowie.com/lesne-kapiele-dlaczego-warto-chodzic-do-lasu/

Napar z lipy – sekrety kąpieli

 • relaksuje i poprawia zdrowie
 • działa uspokajająco i relaksująco
 • pomaga w usuwaniu i pozbywaniu się stresu
 • likwiduje stany zapalne skóry, usuwa wypryski, zaczerwieniania, podrażnienia
 • dodaje urody i blasku
 • nawilża skórę
 • właściwości aromatyczne działające korzystnie na umysł i zmysły
 • likwiduje napięcia nerwowe
 • usuwa napięcie mięśni
 • poprawia sen

  Kiedy masz problemy z podrażnianą skórą: Wykąp się w naparze z lipy. Lipa ma doskonałe właściwości przeciwzapalne i wpłynie korzystnie na podrażnioną skórę. Pomoże usunąć podrażnienia i zaczerwienienie skóry oraz wypryski. Nadaje się znakomicie do skóry i ciała podatnego na stany zapalne.
  Kiedy borykasz się z przeziębieniem: Wypróbuj kąpieli w naparze z lipy. Napar z lipy jest tradycyjnie stosowany w leczeniu objawów przeziębienia i grypy. Kąpiel w naparze z lipy przyniesie ulgę w rozluźnieniu zatkanego nosa i ułatwi oddychanie.
  Kiedy masz suchą skórę: Wlej do wanny w odpowiedniej proporcji napar z lipy. Lipa słynie ze swoich właściwości nawilżających. Lipa spowoduje, że twoja skóra stanie się bardziej elastyczna i nawilżona.
 • Kiedy masz problemy z krążeniem krwi: Zanurz swoje ciało w ciepłej kąpieli z dodatkiem naparu z lipy. Ciepła kąpiel wspomoże krążenie krwi poprawiając ogólne samopoczucie i stan zdrowia. Ponadto lipa działa naturalnie jako środek obniżający ciśnienie.
  Kiedy chcesz poczuć się komfortowo i młodo: Napar z lipy w połączeniu z wodą do kąpieli uaktywni działanie antyoksydacyjne tego cudownego drzewa, lipa za sprawą swoich rozlicznych związków ma także działanie antyoksydacyjne. Pomaga w ochronie skóry przed wolnymi rodnikami, które są odpowiedzialne za uszkodzenia skóry i jej starzenie się.
  Kiedy chcesz poczuć niezwykły aromat: Lipa i kąpiel w niej da ci to uczucie niezwykłości i delikatności. Delikatny, subtelny i kojący zapach lipy ma właściwości aromaterapeutyczne, które z łatwością poprawią twój nastrój i przyniosą ulgę psychiczną oraz radość powonienia. Lipa, a ściślej jej kwiatostan zawiera wiele cennych związków, które uaktywniają się także podczas kąpieli z dodatkiem naparu lipy. Należą do nich flawonoidy, wśród nich pochodne kwercetyny, kemferolu i akacetyny. Do tego dochodzą olejki eteryczne, które są znakomite i świetnie sprawdzają się podczas kąpieli. W olejku eterycznym znajdują się zarówno substancje bioaktywne jak i zapachowe. Przyjemny, delikatny zapach lipa zawdzięcza np. farnezolowi. Ale to także geraniol i eugenol. Ponadto lipa zawiera garbniki, triterpeny, fitosterole, kwasy organiczne, leukoantocyjany.

Małgorzata Musioł

Leave A Comment