Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz portal naturazdrowie.com
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
email:portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Jan Matul 29/02/2024

Spis treści:

1. Właściwości kwasów omega-3.

2. Źródła kwasów omega-3.

3. Kwasy omega-3 pomocne w leczeniu zwłóknienia płuc.

4. Co to jest zwłóknienie płuc, co je powoduje

Kwasy tłuszczowe omega-3 należą do tak zwanych kwasów wielonienasyconych. Zalicza się do nich kwas linolenowy (AHA), eikozapentaenowy (EPA) i dokozaheksaenowy (DHA). Ten pierwszy z nich w organizmie może być przekształcony w EPA, a potem w DHA. Wszystkie kwasy omega-3 posiadają wysokie właściwości kardioprotekcyjne, działają przeciwzakrzepowo i hipotensyjnie, czyli obniżają ciśnienie tętnicze krwi. Poza tym zmniejszają stężenie trójglicerydów w osoczu i przyczyniają się do zwiększenia cholesterolu HDL. Powstają z nich związki o działaniu przeciwzapalnym i cytoprotekcyjnym. Są składnikiem budulcowym czopków i pręcików w siatkówce oka, chronią przed zwyrodnieniem plamki żółtej. Ponadto pełnią ważną rolę w budowie błon komórkowych w neuronach kory mózgowej i przyspieszają budowę samych komórek nerwowych (przodują w tym kwasy EPA). Zmniejszają ryzyko zachorowania na kilka popularnych rodzajów nowotworów – raka piersi, prostaty i okrężnicy. Łagodzą objawy chorób o podłożu reumatoidalnym, a także są ważne w profilaktyce zapaleń stawów. Naturalnie stymulują system immunologiczny, a także korzystnie wpływają na skórę w chorobach autoimmunologicznych.

W rybach i w oleju – najwięcej Omega-3

Do najważniejszych źródeł kwasów omega-3 należą ryby i oleje roślinne występujące w siemieniu lnianym, orzechach, rzepaku, soi. Wśród ryb trzeba wymienić w pierwszej kolejności te, które odżywiają się algami. Mowa tu o łososiach, makrelach, sardynkach czy śledziach, najlepiej żyjącymi dziko, u ryb hodowlanych poziom omega-3 jest znacznie niższy, choć ogólnie zależy to od wielu czynników – przykładowo ryby żyjące w zimnych wodach mają więcej EPA, a te z cieplejszych więcej DHA. Źródłem omega-3 są też algi, tran i nasiona chia. Wiele osób spożywa zbyt niskie dawki kwasów omega-3, zaleca się więc ich suplementację (kwasy omega-3 nie są syntezowane w ludzkim organizmie, trzeba je dostarczać), zwłaszcza dla grup osób zagrożonych chorobami kardiologicznymi, palaczy, mających przewlekłe problemy z układem oddechowym czy też z powikłaniami po chorobach układu oddechowego. Naukowcy mówią wręcz, że omega-3 to najbardziej deficytowe, a najważniejsze kwasy, których dostarczamy organizmowi. A w zasadzie nie dostarczamy ich przez źle skomponowaną dietę i nadmiar żywności wysokoprzetworzonej.

Wymierne korzyści zdrowotne dla płuc

Do tych licznych prozdrowotnych zalet kwasów omega-3 doszło kolejne – ochrona przed zmianami zwóknieniowymi w płucach. W styczniu wyniki takich właśnie badań opublikowane zostały przez University Of Virginia Health System. Okazało się, że wysoki poziom kwasów omega-3 w osoczu u chorych na zwłóknienie płuc korzystnie wpływa na ich zdrowie i znacząco opóźnia konieczność dokonania przeszczepu. Prawdopodobnie jest zresztą z łagodzeniem powikłań i objawów wielu różnych przewlekłych chorób płuc. Polepszenie stanu płuc dzięki wysokiej zawartości omega-3 w osoczu nie różniło się w przypadku osób, które miały za sobą lata palenia lub wystąpiły u nich powikłania po jakiejś chorobie, nie miały na nie wpływu problemy kardiologiczne – sugeruje to, że chodzi o specyficzne powiązanie między omega-3 a zwłóknieniem samym w sobie. Wyższy poziom omega-3 gwarantował lepsze wyniki kliniczne w każdym przypadku choroby, niezależnie od innych czynników i okoliczności. Pulmonolog John Kim, który prowadził badania nad testową grupą 300 ochotników, w większości mężczyzn, ich bowiem zwłóknienie dotyka o wiele częściej, stwierdził, że: „Podobnie jak w przypadku innych chorób przewlekłych, mamy nadzieję ustalić, czy interwencje związane z odżywianiem mogą mieć pozytywny wpływ na zwłóknienie płuc”.

Czytaj też: https://naturazdrowie.com/kwasy-omega-3-6-9-zostan-alfa-i-omega-suplementacji/

Papierosy i powikłania – na co warto uważać?

Zwłóknienie płuc dotyczy coraz większej grupy ludzi na świecie. Zmiany, jakie wówczas zachodzą, są nieodwracalne. Zaburzona zostaje prawidłowa wymiana tlenu i dwutlenku węgla. Prowadzi to do duszności, spadku kondycji fizycznej, osłabienia, a w rezultacie do obniżenia aktywności ruchowej – chory męczy się przy każdym wysiłku. To oczywiście powoduje inne choroby cywilizacyjne i pogłębia ich objawy. Zwłóknienie płuc może prowadzić do niewydolności oddechowej, niewydolności serca czy powstania złośliwych nowotworów płuc. Za najważniejszy czynnik wywołujący zwłóknienie płuc uznaje się palenie papierosów, ale przyczyn powstawania choroby jest o wiele więcej, wśród nich są powikłania po chorobach płuc, w tym po zapaleniu płuc, gruźlicy i covid-19 (im dłużej trwa koronawirus, tym większe zmiany w płucach), uwarunkowania genetyczne, przebyta radioterapia, zażywanie niektórych leków (chemioterapeutyków, ale i antybiotyków), praca w szkodliwych warunkach, kiedy jest się narażonym na wdychanie trujących substancji.


Źródła:

https://www.sciencedaily.com/releases/2024/01/240102142021.htm

https://www.nutritioninsight.com/news/omega-3-fats-may-slow-fatal-pulmonary-fibrosis-by-improving-lung-function-study suggests.html#:~:text=04%20Jan%202024%20%2D%2D%2D%20New,without%20needing%20an%20organ%20transplant

https://newsroom.uvahealth.com/2024/01/03/healthy-omega-3-fats-may-slow-deadly-pulmonary-fibrosis-research-suggests/

Jan Matul

Leave A Comment