Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz portal naturazdrowie.com
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
email:portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Aleksandra Marek-Hipner 22/03/2024

Korzyści z terapii olejami

Spożywanie olejów roślinnych jest jednym ze sposobów na wprowadzenie zdrowych tłuszczów do diety. Oleje roślinne zawierają kwas oleinowy, kwas linolowy i kwas alfa-linolenowy, które są bardzo wartościowe dla organizmu. Oleje roślinne, takie jak olej oliwkowy, olej rzepakowy, olej lniany i olej kokosowy, są bogate w zdrowe tłuszcze, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, absorpcji niektórych witamin, syntezowania hormonów i utrzymania zdrowej skóry. Spożywanie olejów roślinnych może pomóc również w wspieraniu zdrowia serca. Zawarte w nich nienasycone kwasy tłuszczowe mogą pomóc obniżyć poziom złego cholesterolu (LDL) i zwiększyć poziom tego dobrego (HDL), co może obniżyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Ponadto niektóre oleje roślinne, takie jak olej lniany i olej ryżowy, mają właściwości przeciwzapalne. Zawarte w nich składniki mogą pomóc w redukcji stanów zapalnych. Może to być korzystne dla osób z chorobami przewlekłymi, takimi jak reumatoidalne zapalenie stawów. Niektóre oleje roślinne (np. olej z czarnuszki, olej kokosowy), mają właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze, które mogą pomóc w poprawie zdrowia przewodu pokarmowego. Spożywanie tych olejów może pomóc w zwalczaniu infekcji jelitowych i wspomagać trawienie. Oleje roślinne, takie jak olej z pestek winogron czy olej lniany, są bogate w witaminy i antyoksydanty, które mogą pomóc w ochronie organizmu przed szkodliwymi wolnymi rodnikami i wspomagać zdrowie skóry.

Czytaj także: https://naturazdrowie.com/oleje-i-ich-wplyw-na-zdrowie/

Terapia olejem z wiesiołka

Wiesiołek jest bogatym źródłem kwasu gamma-linolenowego (GLA), który jest niezbędny do utrzymania zdrowej skóry, włosów i paznokci. GLA działa również przeciwzapalnie i może pomóc w łagodzeniu objawów takich jak trądzik, łuszczyca czy egzema. Zasady terapii olejem z wiesiołka są proste, ale ważne do przestrzegania. Po pierwsze, należy wybierać wysokiej jakości olej z wiesiołka, który jest tłoczony na zimno, aby zachować wszystkie cenne składniki odżywcze. Nie można go podgrzewać. Należy również pamiętać o przechowywaniu oleju w lodówce, w ciemnym, szczelnym pojemniku, aby chronić go przed działaniem światła i utlenianiem. Tak samo powinien być on transportowany. Trzeba zatem unikać kupowania olejów bezpośrednio ze sklepowych półek i szukać producentów, którzy sprzedają olej w szczelnie zamkniętych pojemnikach z dala od światła.

Dawkowanie:

Dawkowanie może się różnić w zależności od wieku i stanu zdrowia. Zazwyczaj zaleca się regularne spożywanie 1 ml oleju roślinnego u dzieci i 5 ml oleju dziennie u dorosłych. Może być stosowany zamiennie z olejem z ogórecznika.

Terapia olejem lnianym

Olej lniany jest bogaty w kwasy tłuszczowe omega-3, które są niezbędne dla zdrowia mózgu, serca i układu nerwowego. Olej lniany można spożywać na różne sposoby: dodać do sałatek, koktajli, jogurtu, musli, używać go jako dressing do potraw. Ważne jest, aby wybierać wysokiej jakości olej lniany, który jest świeży i nieprzetworzony, aby maksymalnie wykorzystać jego korzystne właściwości. Oleju lnianego nie można podgrzewać, ponieważ może to zniszczyć jego cenne właściwości.

Dawkowanie:

Dawkowanie może się różnić w zależności od stanu zdrowia i wieku. Zazwyczaj zaleca się codzienne spożywanie 1-2 łyżek oleju lnianego przez dorosłych, ½ łyżeczki przez dzieci w wieku od 1 do 3 lat, 1 łyżeczkę w wieku od 4 do 8 lat i 1 łyżkę przez dzieci w wieku od 9 do 13 lat.

Przeciwwskazania

Oleje roślinne są uważane za zdrowe, ale istnieją pewne przeciwwskazania do ich spożywania w nadmiarze lub w niektórych przypadkach. Może dotyczyć to osób z alergią na dane oleje, z nadwagą lub otyłością (ze względu na dużą kaloryczność) czy z problemami trawiennymi po spożyciu olejów. Dodatkowo niektóre oleje mogą wchodzić w interakcje z lekami, dlatego ważne jest skonsultowanie się z lekarzem przed ich spożyciem.

Ważne jest jednak, aby spożywać oleje roślinne umiarkowanie, ponieważ są one bogate w kalorie. Oleje roślinne powinny być spożywane regularnie, a na efekty należy poczekać kilkanaście tygodni. Ze względu na różnorodność składników odżywczych w olejach zaleca się ich regularną rotację w diecie. Należy wybierać oleje tłoczone na zimno, aby zachować jak najwięcej wartości odżywczych. Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek terapii zawsze trzeba skonsultować się z lekarzem.

Aleksandra Marek-Hipner

Leave A Comment