Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz portal naturazdrowie.com
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
email:portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Małgorzata Musioł 04/04/2024

Spis treści:

  1. Diety niskoenergetyczne
  2. Diety oczyszczające
  3. Monodiety
  4. Dlaczego nie warto stosować „diet cud”?

Diety niskoenergetyczne

Problem nadwagi i otyłości dotyczy blisko 60% dorosłych Polaków. Zmiana stylu życia, w tym stosowanie diety o obniżonej wartości energetycznej, jest kluczowa w procesie redukcji masy ciała. Dieta powinna zakładać odpowiedni deficyt energetyczny, który należy ustalić indywidualnie z uwzględnieniem m.in. aktualnego stanu zdrowia oraz poziomu aktywności fizycznej. Wartość energetyczna stosowanej diety nie powinna być niższa niż PPM, czyli podstawa przemiana materii. Wskaźnik PPM informuje, ile energii nasz organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania narządów, oddychania czy termoregulacji. Jest to niezbędne minimum do zachowania podstawowych funkcji życiowych. Niestety nadal dużą popularnością cieszą się diety niskoenergetyczne rzędu 800 kcal czy 1000 kcal. Taka ilość energii jest stanowczo za niska dla osoby dorosłej, jednak mimo tego nadal wiele osób podejmuje się stosowania tak niskoenergetycznej diety. Główną zachętą jest zazwyczaj uzyskanie szybkich efektów w postaci redukcji masy ciała. Warto wiedzieć, że stosowanie restrykcyjnej diety niskoenergetycznej może prowadzić do pogorszenia samopoczucia, powodować ból głowy, rozdrażnienie, spadek energii, a w dłuższej perspektywie czasu prowadzić do rozwoju niedożywienia i pogorszenia ogólnego stanu zdrowia. Taka dieta przyniesie więcej strat dla organizmu niż potencjalnych zysków.

Diety oczyszczające

Diety sokowe czy bazujące na wybranych produktach spożywczych np. samych warzywach, według ich popularyzatorów wspomagają oczyszczanie organizmu z toksyn, co ma przełożyć się m.in. na zwiększenie poziomu energii oraz poprawę ogólnego stanu zdrowia. Takie diety są zazwyczaj niskoenergetyczne, a przy ich stosowaniu poleca się wprowadzenia dodatkowej suplementacji, co ma dodatkowo wspomóc redukcję masy ciała. Jeśli stan naszego zdrowia jest niepokojący to w pierwszej kolejności należy skonsultować się z lekarzem i wykonać odpowiednie badania. Istotne jest także omówienie swojego sposobu żywienia z doświadczanym dietetykiem. Stosowanie diety oczyszczającej nie rozwiąże aktualnych problemów zdrowotnych, a nawet może wpłynąć na ich nasilenie. Takie diety są niedoborowe w energię i podstawowe składniki odżywcze, co może wpłynąć na pogorszenie stanu zdrowia, więc przynieść efekt odwrotny do oczekiwanego. Za oczyszczanie organizmu odpowiadają takie narządy jak m.in. wątroba, nerki i płuca. Prawidłowo zbilansowana dieta to największe wsparcie tych narządów, dzięki niej nasz organizm bardzo dobrze radzi sobie z oczyszczaniem i nie potrzebuje dodatkowego wspomagania.

Monodiety

W mediach promowane są diety bazujące na pojedynczych produktach takie jak np. dieta bananowa, jajeczna czy kapuściana. Głównymi założeniami tych diet jest spożywanie wyłącznie określonych produktów spożywczych, co ma przynieść pozytywny efekt w postaci redukcji masy ciała. Cechą łączącą te diety jest niska podaż energii. Należy pamiętać, że eliminując ze swojej diety podstawowe grupy produktów spożywczych takie jak np. produkty zbożowe czy białkowe zwiększamy ryzyko niedobór pokarmowych, a to z kolei może prowadzić do rozwoju niedożywienia, zaburzeń funkcjonowania organizmu i chorób dietozależnych. Eliminacja z diety wartościowych produktów bez wskazań medycznych może przynieść więcej niekorzystnych skutków niż pozytywnych efektów. Nasz organizm do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje każdego dnia niezbędnych makroskładników (białka, tłuszczów, węglowodanów), a także wody, błonnika pokarmowego, witamin i składników mineralnych. W tym celu niezbędne jest spożywanie różnorodnych produktów, ponieważ nie istnieje jeden, który dostarczy nam wszystkich niezbędnych składników. Monodiety zwiększają ryzyko niedoborów pokarmowych i co za tym idzie, pogorszenia stanu zdrowia, a także mogą negatywnie wpłynąć na relację z jedzeniem.

Czytaj też: https://naturazdrowie.com/wplyw-diety-na-obnizenie-symptomow-menopauzy/

Dlaczego nie warto stosować „diet cud”?

Stosowanie modnych diet, które są niskoenergetyczne i przede wszystkim niedostosowane do potrzeb naszego organizmu, nie przyniesie długofalowych efektów w postaci poprawy stanu zdrowia i utrzymania prawidłowej masy ciała. Takie diety mogą wydawać się atrakcyjne zwłaszcza dla osób, które mają za sobą wiele nieudanych prób redukcji masy ciała. Propagatorzy takich diet obiecują szybkie efekty przy niewielkim wysiłku, ale niestety bez trwałych zmian w sposobie żywienia, nie zostaną one długo utrzymane. Jedną z podstawowych potrzeb człowieka jest zaspokojenie głodu. Stosując rygorystyczne diety, które są niskoenergetyczne nie zaspokoimy tej potrzeby. Brak sił, rozdrażnienie, ciągle uczucie głodu wpływa niekorzystnie m.in. na wydolność organizmu i efektywność pracy, a to może zmniejszyć chęć na wprowadzanie kolejnych zmian stylu życia. Chcąc zmienić swoją dietę na zdrowszą niezbędna jest edukacja żywieniowa, nauka komponowania posiłków oraz wybierania wartościowych produktów spożywczych na co dzień. W tym celu warto skonsultować się z doświadczonym dietetykiem, który będzie wsparciem w procesie zmiany nawyków żywieniowych.


Piśmiennictwo dostępne u autorki.

mgr Sylwia Pacyna-Szymańska
Ekspert Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej NIZP PZH-PIB, dietetyk konsultujący w Centrum Dietetycznym Online.
Autorka wielu artykułów popularnonaukowych oraz materiałów edukacyjny dla pacjentów. Ekspertka w kampaniach edukacyjnych mających na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa w zakresie zdrowego stylu życia. Uczestniczka wielu konferencji i szkoleń z zakresu żywienia człowieka. W swojej pracy stawia przede wszystkim na edukację żywieniową, indywidualne podejście do pacjenta oraz wprowadzania zmian małymi krokami. Prowadzi bezpłatne konsultacje w Centrum Dietetycznym Online.
Centrum Dietetycznym Online to internetowa platforma, na której można bezpłatnie skorzystać z konsultacji dietetycznych, psychodietetycznych oraz dotyczącej aktywności fizycznej. Konsultacje w poradni CDO mają charakter edukacyjny, bez układania jadłospisów. Z konsultacji mogą skorzystać zarówno osoby zdrowe, które chcą sprawdzić czy ich sposób żywienia jest właściwy, jak i chore, dla których specjalistyczna dieta i aktywność fizyczna powinny być elementem wspierającym proces leczenia.

Wejdź na stronę cdo.pzh.gov.pl, zapisz się na bezpłatną konsultację i zmień swoje nawyki żywieniowe na zdrowsze.

Małgorzata Musioł

Leave A Comment