Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz Portal "NaturaZdrowie.com"
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
Email: portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

dr Daria Wójtowicz o leczeniu endometriozy
dr Daria Wójtowicz 23/04/2025

Skuteczne wsparcie w leczeniu endometriozy – podejście holistyczne

Naturalne metody leczenia endometriozy – jak wspomóc terapię?

Endometrioza to poważna choroba, której leczenie może być wspomagane naturalnymi metodami. O metodach walki z nią opowiada dr Daria Wójtowicz.

Endometrioza dotyka miliony kobiet na całym świecie. Dowiedz się, jak naturalne metody leczenia, takie jak dieta i suplementacja, mogą wspierać tradycyjne terapie.

Wywiad z lek. Darią Wójtowicz, na co dzień zajmującą się diagnostyką i leczeniem endometriozy , pracującą w Centrum Leczenia Endometriozy i Chorób Przewlekłych im. K. Wójtowicza w Rudzie Śląskiej.

Jakie są objawy endometriozy?
Pani Doktor, zajmuje się Pani na co dzień leczeniem i wykrywaniem endometriozy. Czym jest ta choroba i jak się objawia?

Endometrioza to przewlekłe postępujące schorzenie, które dotyka miliony kobiet na całym świecie. Jest to choroba, w której czynne gruczoły endometrium oraz podścieliska rosną poza jamą macicy, powodując nawrotowe dolegliwości bólowe i bardzo często obfite krwawienia miesiączkowe. Objawy mogą być bardzo zróżnicowane w zależności od stopnia zaawansowania choroby, najczęściej jednak obejmują:

bolesne, obfite miesiączki lub krwawienia między cyklami 
ból bądź krwawienia podczas wypróżnień lub oddawania moczu
ból promieniujący do lędźwi i kończyn dolnych
ból podczas stosunku seksualnego
brak reakcji na leki przeciwbólowe
objawy zespołu drażliwego jelita (IBS)
problemy z płodnością

U wielu kobiet choroba przebiega bezobjawowo i dlatego może pozostawać nierozpoznana. U pacjentek borykających się z tym schorzeniem często występuje syndrom policystycznych jajników, a także choroby na podłożu autoimmunologicznym t.j. ch. Hashimoto, S. Sjögrena, reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), systemowy toczeń rumieniowaty (SLE), stwardnienie rozsiane (SM) oraz endokrynnym np. niedoczynność tarczycy, cukrzyca. U większości chorych mamy do czynienia z objawami chronicznego zmęczenia, jak również depresji.

Czy w Polsce zapada dużo osób na tę chorobę?


Choroba dotyka głównie kobiety w wieku rozrodczym, szacunkowo zachorowalność sięga 30% populacji kobiet, w przypadku pacjentek borykających się z niepłodnością odsetek ten wzrasta niemal do 50%. Mimo, że jest to stan przewlekły, istnieje wiele sposobów, aby sobie z nim radzić i prowadzić satysfakcjonujące życie.

Jakie metody leczenia stosuje się na endometriozę?


Leczenie zależy od wielu czynników, takich jak wiek pacjentki, stopień zaawansowania choroby oraz jej objawy. Może obejmować terapię farmakologiczną (np. leki antykoncepcyjne hamujące produkcję estrogenów), a także leczenie operacyjne w zależności od stopnia zaawansowania procesu chorobowego bądź braku reakcji na farmakoterapię. Istnieje także wiele terapii wspomagających, takich jak zmiana diety, terapie przeciwbólowe czy terapie alternatywne, które mogą pomóc w zarządzaniu bólem i objawami choroby.

Czy istnieją naturalne metody leczenia tej choroby? Jakie to metody?
Jaka jest ich skuteczność?

Obecnie posiadamy szeroką wiedzę oraz doświadczenie w kwestii suplementów diety dla kobiet z endometriozą. Pomagają one utrzymać równowagę hormonalną, zdrowie flory jelitowej i pochwy. Zdrowa dieta, bogata w kwasy tłuszczowe omega-3N-acetylocysteinę (NAC)kwercetynę, resweratrolkurkuminęwit. D3wit. Cwit. Bkwas foliowykorzeń żeń-szenia, probiotyki jelitowe oraz pokarmy ubogie w przetworzoną żywność, pomagają skutecznie w łagodzeniu bólu oraz redukcji stanu zapalnego, w konsekwencji doprowadzając do zmniejszenia uporczywych objawów. Wspierają metabolizm estrogenów oraz usuwanie ich nadmiaru z organizmu. Regularna aktywność fizyczna, taka jak np. joga, pilates czy spacery, może również przyczynić się do redukcji bólu i poprawy samopoczucia. Wsparcie emocjonalne jest równie ważne. Rozmowa z terapeutą lub dołączenie do grupy wsparcia może pomóc w radzeniu sobie z emocjonalnymi aspektami choroby. Techniki relaksacyjne, takie jak medytacja i skupienie uwagi na teraźniejszości oraz akceptacji tego, co się dzieje wokół i w nas samych, mogą pomóc w zarządzaniu stresem i poprawie ogólnego samopoczucia oraz złagodzenia objawów bólowych.

W jaki sposób Państwo w swojej klinice podchodzą do leczenia endometriozy? Czy stosują Państwo metody naturalne, leczenie holistyczne?

Holistyczne podejście do endometriozy obejmuje leczenie nie tylko fizycznych objawów, ale także dbanie o zdrowie emocjonalne, psychiczne i społeczne. Decydujące w leczeniu jest dobranie odpowiedniej farmakoterapii, która znacząco uśmierzy dolegliwości bólowe, a u pacjentek starających się o ciążę, pomoże w nią zajść.  Kluczowe jest natomiast regularne konsultowanie się z lekarzem prowadzącym w celu monitorowania stanu zdrowia i dostosowywania planu leczenia. Współpraca z zespołem medycznym, który może obejmować ginekologa, dietetyka, fizjoterapeutę, a w niektórych przypadkach chirurga i urologa, jest istotą holistycznego podejścia do endometriozy.

Czym charakteryzuje się i wyróżnia Państwa Klinika?


Nasza Klinika za priorytet stawia kompleksowe leczenie, w tym przede wszystkim właściwą diagnozę, zaplanowanie indywidualnego toku leczenia, w tym dobranie odpowiedniej dla pacjentki farmakoterapii, wzbogaconej o suplementy oraz fizykoterapię uro-ginekologiczną. Równocześnie współpracujemy z renomowanymi klinikami zajmującymi się leczeniem niepłodności spowodowanej między innymi endometriozą. Każda wizyta jest maksymalnie spersonalizowana pod potrzeby pacjentki, w tym kładziemy ogromny nacisk na wzrost świadomości oraz edukację.

Jak wygląda leczenie endometriozy w Centrum Leczenia Endometriozy i Chorób Przewlekłych im. K. Wójtowicza w Rudzie Śląskiej
Czy może Pani przytoczyć jakiś konkretny, niestandardowy przypadek, z jakim mieli Państwo do czynienia w Klinice?

Ze względu na współpracę z ośrodkami torakochirurgii klinicznej, nie małą grupę pacjentek stanowią kobiety ze wszczepami endometrialnymi w obrębie tkanki płucnej. Stwierdzenie u nich jako przyczyny dolegliwości (zaburzenia oddychania, krwioplucie, duszność) ognisk endometriozy i zastosowanie właściwej farmakoterapii dało im szansę i światło na dalsze życie w przeświadczeniu, iż pomimo tego że endometrioza jest chorobą nieuleczalną można przy właściwej terapii powrócić do wykonywania normalnych czynności dnia codziennego.

Wywiad przeprowadziła dr Małgorzata Musioł

dr Daria Wójtowicz

urodzona w Krakowie, ukończyła studia na wydziale lekarskim na Uniwersytecie Jagiellońskim – Collegium Medicum w Krakowie. Zainteresowania oraz praca zawodowa Pani Doktor związane są głównie z diagnostyką i leczeniem endometriozy głęboko naciekającej, medycyną estetyczną w zakresie ginekologii oraz profilaktyką schorzeń ginekologicznych, nowoczesnym leczeniem zachowawczym i operacyjnym chorób kobiecych oraz opieką nad kobietą ciężarną wraz z diagnostyką ultrasonograficzną. Obecne miejsce pracy Centrum Leczenia Endometriozy i Chorób Przewlekłych im. K. Wójtowicza w Rudzie Śląskiej oraz Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu, gdzie przeprowadza pełen zakres operacji ginekologiczno-położniczych, w tym operacje laparoskopowe endometriozy głęboko naciekającej w asyście interdyscyplinarnego zespołu (ginekolog, chirurg, urolog). Zabiegi są wykonywane przy użyciu najnowszych technologii medycznych w najnowocześniejszej hybrydowej sali operacyjnej - przy użyciu PlasmaJet.  Pacjentkom oferuje szeroki zakres procedur diagnostycznych, terapeutycznych, opiekę szpitalną związaną z prowadzeniem i rozwiązaniem ciąży, położnictwem, ginekologią, w tym ginekologią onkologiczną, zabiegi operacyjne, także minimalnie inwazyjne jak laparoskopia czy mikro-histeroskopia. Poza przygotowaniem kobiet do ciąży na co dzień zajmuje się także diagnostyką ultrasonograficzną, specjalistycznym poradnictwempołożniczym, ginekologicznym, antykoncepcyjnym oraz rutynowąprofilaktyką i leczeniem schorzeń kobiecych.