Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz Portal "NaturaZdrowie.com"
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
Email: portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Katarzyna Melihar 05/12/2023

Nowoczesne metody na lepsze dotlenienie organizmu

Normobaria – bezinwazyjny sposób dotleniania organizmu

Odkryj, jak terapia normobaryczna wspiera zdrowie i poprawia jakość życia

Normobaria to nowoczesna, bezinwazyjna metoda dotleniania organizmu, która zdobywa coraz większą popularność. Dzięki zwiększonemu ciśnieniu atmosferycznemu oraz odpowiedniej mieszance gazów, normobaria może wspierać regenerację, poprawiać wydolność organizmu i wspomagać leczenie wielu schorzeń. Dowiedz się, jak ta metoda może pomóc Ci zadbać o zdrowie.


Normobaria to przede wszystkim atmosfera, która stwarza idealne warunki do procesu zdrowienia i regeneracji organizmu ludzkiego. Dzięki odblokowaniu naturalnych procesów naprawczych komórek – organizm może rozpocząć etap zwalczania choroby.

Natlenienie organizmu przebywającego w komorze normobarycznej jest o 50% większe niż w normalnej atmosferze (ciśnienie ok. 1.0 ATA, zawartość tlenu 21%, zawartość dwutlenku węgla 0,03%)

Jak działa komora normobaryczna?

Badania przeprowadzone na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu wykazały, że normobaria usprawnia funkcje kognitywne, poprawia tolerancję wysiłku, redukuje stres oksydacyjny i ulepsza jakość snu. Ponadto dowiedziono również, że ma wpływ na znaczne zwiększenie liczby komórek macierzystych, co jest istotne w procesie gojenia się ran pozabiegowych i uszkodzonych tkanek.

Normobaryczna komora wykorzystuje ciśnienie na poziomie 1500 hPa przy założeniu odpowiednich parametrów atmosfery, na które składają się: 37-40% tlenu, 1,5-3% dwutlenku węgla i 0,3-0,5% wodoru. Ta unikalna mieszanka oddechowa sprawia, że w naturalny sposób poprawia się samopoczucie i funkcjonowanie organizmu osób przebywających na sesji tlenoterapii. Celem normobarii jest zwiększenie utlenowania krwi i dostarczenie tlenu do komórek, a poprzez działanie wodoru neutralizowanie wolnych rodników i redukowanie stanów zapalnych. Następuje poprawa wydajności organizmu, znikają problemy ze snem i pamięcią i łatwiej się oddycha w szczególności alergikom i astmatykom. Co więcej, dzięki stymulacji produkcji kolagenu i elastyny – szybciej regeneruje się nabłonek, a skóra i włosy nabierają blasku i młodzieńczego wyglądu. Zwiększone ciśnienie sprawia, że tlen bez problemu może dotrzeć do wszystkich komórek i tkanek, dlatego odczuwa się przypływ energii i poprawę krążenia.

Czytaj również: https://naturazdrowie.com/czy-nadmiar-tlenu-szkodzi-zdrowiu/

Jakie korzyści dla zdrowia zapewnia komora normobaryczna?

Tlenoterapia to bezinwazyjna i całkowicie bezpieczna forma podania tlenu do organizmu mająca na niego korzystny wpływ.  Jest przydatna zwłaszcza w stanach chorobowych spowodowanych niedotlenieniem tkanek. Wskazaniem do tlenoterapii jest m.in. astma, duszności, zaburzenia snu, choroby przewlekłe płuc, regularne obciążenie mięśni i stawów, obniżona wydolność fizyczna, zakwaszony organizm czy osłabiona odporność. Pomaga również w szybszym powrocie do zdrowia po kontuzji lub zabiegu. Ponadto umożliwia oczyszczenie i dotlenienie organizmu osób w każdym wieku. W pogodne dni można zauważyć u siebie lepsze samopoczucie i więcej energii dzięki zwiększonemu ciśnieniu atmosferycznemu. Komora normobaryczna nie tylko utrzymuje ciśnienie ok. 1500 hPa sprzyjające zdrowiu i sprawnemu funkcjonowaniu człowieka, ale też cechuje się zmienionym składem powietrza: do 40% zawartością tlenu, od 1,5 % do  nawet 3% dwutlenku węgla i 0,5% wodoru. Takie warunki pozwalają na odpowiednie dotlenienie wszystkich komórek ciała i zwiększenie ilości komórek macierzystych. Regularne wizyty na terapii normobarycznej mogą zapewnić szybszą regenerację uszkodzonych lub chorobowo zmienionych tkanek, przyspieszenie gojenia się ran czy znacząco poprawić krążenie krwi. Sesje w warunkach podwyższonego ciśnienia pozwalają na zmniejszenie stresu oksydacyjnego w komórkach, dzięki czemu ogranicza się ryzyko wystąpienia udaru mózgu, zawału serca czy zaburzeń wzroku. Do innych zalet korzystania z komory należy spowolnienie procesu starzenia się organizmu, zwiększenie wydolności fizycznej i psychicznej, wspomaganie szybszego powrotu do zdrowia po zabiegach czy ułatwienie organizmowi walki z zakażeniami.

Przy jakich chorobach sprawdzi się komora normobaryczna?

Normobaria jest nieinwazyjnym sposobem wspomagania leczenia chorób i urazów. Niewątpliwą zaletą komory normobarycznej są szerokie możliwości zastosowania: jej wykorzystanie jest zalecane w schorzeniach dermatologicznych, metabolicznych, kardiologicznych, neurologicznych czy onkologicznych. Jest doskonałym rozwiązaniem dla alergików i astmatyków, bo ułatwia oddychanie.

Ogromną korzyścią ze stosowania tlenoterapii w normobarii jest jej wpływ na pobudzenie organizmu do usuwania toksyn nagromadzonych przez przebywanie w zanieczyszczonym pyłami i smogiem środowisku. Pomaga w walce z sennością, ospałością i bólami głowy poprzez właściwe dotlenienie organizmu. Dużym problemem dla zdrowia i samopoczucia są również szkodliwe wolne rodniki, które są usuwane w tlenoterapii normobarycznej dzięki antyoksydacyjnemu działaniu wodoru. Poleca się ją również pacjentom po inwazyjnych zabiegach z uwagi na fakt, że przyspiesza leczenie ran pooperacyjnych i infekcji, zmniejsza obrzęki i usuwa stany zapalne. Dla osób cierpiących na przewlekle, lekooporne migreny terapie normobaryczne pozwalają zmniejszyć bóle głowy oraz bóle reumatyczne. Warto też wspomnieć o chorobach nowotworowych, w przypadku których normobaria również wykazuje wiele korzyści, m.in. łagodzi efekty chemio- i radioterapii oraz ułatwia oczyszczenie z substancji rakotwórczych. Komora normobaryczna przyniesie również ulgę osobom z depresją bądź nerwicą, pomagając w uspokojeniu i wyciszeniu organizmu. Polecana jest też osobom zdrowym. Korzyści z terapii obejmują wsparcie produkcji kolagenu, co skutkuje poprawą wyglądu włosów, skóry i paznokci. Pojedyncza sesja trwa ok. 2 godzin, ale w komorze można przebywać bez ograniczeń, a także w niej spać.

Różnice pomiędzy terapią hiperbaryczną a normobaryczną

Komory normobaryczne i hiperbaryczne cieszą się rosnącą popularnością w Polsce. Coraz więcej osób przekonuje się do tych innowacyjnych metod tlenoterapii. Zarówno normobaria, jak i hiperbaria to zabiegi nieinwazyjne i prozdrowotne. Mimo, że oba rozwiązania bazują na podwyższonym ciśnieniu i zwiększonej ilości tlenu, różnią się od siebie pod kilkoma względami. Do głównych różnic należą m.in. warunki przebiegu zabiegu.

W komorze hiperbarycznej obserwuje się podwyższone ciśnienie i zwiększone stężenie tlenu, a w normobarii dodatkowo podwyższone stężenia dwutlenku węgla oraz wodoru. Duże znaczenie ma również bezpieczeństwo tych procedur: podczas gdy normobaria jest całkowicie bezpieczna, hiperbaria u niektórych pacjentów przy zbyt długim przebywaniu w komorze może powodować kilka skutków ubocznych, takich jak bóle głowy spowodowane wysokim ciśnieniem. Dużą zaletą normobarii jest możliwość przebywania w jej warunkach praktycznie bez przerwy, przy czym zabieg hiperbarii powinien trwać, w zależności od ciśnienia, maksymalnie do 2 godzin i być wykonany w odstępie co najmniej dobowym od poprzedniego.

Zarówno normobaria, jak i hiperbaria to dobry sposób na dotlenienie i poprawę stanu zdrowia organizmu, jednak wygodniejsza, bezpieczniejsza jest komora normobaryczna z uwagi na brak konieczności zakładania maski tlenowej na twarz i możliwość przebywania w niej bez ograniczeń czasowych.

Jakub Borusiak

Współwłaściciel holistycznego Centrum zdrowienia „Zielony Zakątek” z największą w Polsce komorą normobaryczną do bezpiecznej i bezinwazyjnej tlenoterapii w Rychnowie – Kolonii. 

www.normobaria-bg.pl     

Artykuł partnerski

Katarzyna Melihar

Redaktor prowadzący, dziennikarka tematyki zdrowia, uroda i wellness.