Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz Portal "NaturaZdrowie.com"
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
Email: portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Magda Adamek 18/01/2024

Spis treści:

1.Kiedy mądrość Wschodu puka do drzwi ludzi Zachodu

2.Jesteś duszą

3. Zacznij pracę nad sobą

4. Porzuć używki

5.Ahimsa

6.Zaakceptuj cierpienie

7.Rozwijaj współczucie

8.Zacznij medytować

9.Uważaj, bo karma wraca!

Pamiętaj, że jesteś duszą

Oto pierwsza rzecz, którą należy zrozumieć, żeby móc zrozumieć cokolwiek więcej. Jesteś duszą – z natury wszyscy jesteśmy duchowi. Jesteśmy wiecznymi niematerialnymi iskrami Duszy Najwyższej. Na tym fundamencie możemy budować nasze dalsze zrozumienie filozofii buddyjskiej.

Zacznij pracę nad sobą

Głęboka praca nad sobą, swoimi czynami, swoimi myślami i sposobem reagowania na to co nam się przytrafia jest jedną z podstaw Buddyzmu. Prostolinijność, prawdomówność, tolerancja wobec cierpienia i kontrola nad swoimi myślami – te cnoty i wartości powinniśmy rozwijać i kultywować na co dzień.

Porzuć używki, postaw na czystość

Jedną z zasad buddyjskich jest czystość zewnętrzna i wewnętrzna, a także czystość naszych nawyków. Porzucenie alkoholu, narkotyków i wszelkich innych używek oraz wstrzemięźliwość seksualna należą do buddyjskiej doktryny życia w czystości.

Ahimsa – unikaj przemocy

Ahimsa oznacza unikanie stosowania przemocy. Obejmuje ona nie tylko fizyczną przemoc wobec innych istot (ludzi i zwierząt), ale także wszelkie formy przemocy, czy krzywdzenia psychicznego i emocjonalnego. Buddyjska tradycja promuje więc pokojowe współżycie, tolerancję, współczucie, miłość i szacunek dla wszystkich żywych istot, a także dbałość o środowisko naturalne. Jednym z praktycznych przejawów ahimsy u Buddystów jest dieta wegetariańska lub wegańska, mająca na celu zaprzestanie krzywdzenia zwierząt.

Zaakceptuj cierpienie, okiełznij ego

Gautama Budda powiedział: „Narodziny są dukkha, starzenie się jest dukkha, śmierć jest dukkha; rozpacz, lament, ból i napięcie są dukkha; powiązanie z niechcianym jest dukkhą; rozłąka z upragnionym jest dukkha; nieosiągnięcie pożądanego jest dukkha. Pokrótce, pięć znikających zespołów jest dukkha.”

Dukkha oznacza cierpienie ciała, umysłu i ducha wynikające z niespełnionych oczekiwań wobec tego świata i samego siebie. Im większe mamy oczekiwania, na tym większe cierpienie się skazujemy. Według filozofii buddyjskiej nasze oczekiwania są zrodzone z ego, Buddysta dąży więc do okiełznania swojego ego, tak aby zmniejszyć oczekiwania, a tym samym aby zmniejszyć cierpienie.

To właśnie pragnienie zdobywania rzeczy z tego świata, czyli materialne pożądanie wiąże nas z tym światem. Dlatego aby odciąć więzy materialne należy pozbyć się pożądania.

Rozwijaj współczucie

Współczucie, czyli „karuṇā” to kolejna ze złotych reguł buddyjskich. Rodzi się ono ze zrozumienia cierpienia (dukkha), a jego wyrazem jest empatia i troska wobec innych istot, zwłaszcza tych, które doświadczają trudności, bólu, czy cierpienia. Buddysta kieruje się pragnieniem złagodzenia cierpienia innych istot i pomocy im w osiągnięciu szczęścia.

W praktyce buddyjskiej, rozwijanie współczucia może obejmować medytacje, afirmacje, refleksję nad cierpieniem i działania w codziennym życiu mające na celu pomaganie innym.

Czytaj także: https://naturazdrowie.com/medytacja-zmienia-nasze-geny/

Zacznij medytować

Medytacja to najważniejsza praktyka w buddyzmie. Medytacja przybiera różne postaci w różnych szkołach buddyzmu. Znajdziemy tu techniki świadomego oddechu Anapanasati, a także Zen (zazen), jest też Vipassana polegająca obserwowaniu swoich myśli i uczuć. Maitri i Metta – to techniki rozwijające miłość, współczucie i życzliwość dla innych. Mudra – kontemplacja i zrozumienie głębszych aspektów rzeczywistości. Są też techniki medytacji z dźwiękami Mantry które pomagają nam oczyścić się, uspokoić umysł i osiągnąć stan spokoju wewnętrznego.

Medytacja jest środkiem prowadzącym do rozwinięcia wewnętrznej mądrości, zrozumienia natury tego świata oraz osiągnięcia stanu oświecenia.

Uważaj, bo karma wraca!

Ważnym aspektem filozofii buddyjskiej jest wiara w reinkarnację i karmę. Zgodnie z naukami buddyjskimi dusze są uwięzione w kole samsary, czyli cyklu narodzin i śmierci.

To czego doświadczamy dzisiaj, jest wynikiem naszego wcześniejszego działania – naszej karmy, a to co dziś robimy kształtuje naszą przyszłość – naszą przyszłą karmę, którą będziemy musieli kiedyś odebrać. Warto więc czynić dobro, bo dobro do nas powraca. Jeśli zaś będziemy czynić zło i sprawiać innym cierpienie, to cierpienie kiedyś, niestety, również do nas powróci.

Jak widać wiele cennych prawd możemy zaczerpnąć z filozofii buddyjskiej i kierować się nimi w swoim życiu.

Magda Adamek