Aleksandra Marek-Hipner
25/01/2024
Spis treści:
Myśląc o ludzkim ciele należy je rozpatrywać jako całość, czyli kości, mięśnie i ich połączenia. Właśnie za te połączenia odpowiadają powięzie. Są to niechrzęstne elementy tkanki łącznej. Należą do nich wszystkie włókniste tkanki łączne zbudowane z kolagenu np. więzadła, ścięgna, okostna, torebki stawowe. Powięzi tworzą sieć, która otacza i stabilizuje wszystkie narządy, mięśnie i kości. Dzięki temu utrzymuje kształt naszego ciała. Powięzie posiadają również funkcję amortyzującą np. w okolicy stawu kolanowego lub barkowego. Mają również wpływ na funkcjonowanie narządów w organizmie, wprowadzając podziały między poszczególnymi organami. Dlatego tak ważne jest dbanie o ich odpowiednią kondycję. Układ powięziowy to najważniejszy narząd percepcji ciała. W obrębie powięzi znajdują się receptory bólu, dotyku i ucisku oraz zmian pozycji, środowiska chemicznego i temperatury. Nasz układ nerwowy otrzymuje ogromną ilość informacji właśnie ze struktur mięśniowo-powięziowych. Według niektórych badaczy, struktury powięziowe hamują szerzenie się infekcji i ograniczają miejscowo rozwój procesów nowotworowych. Zdrowe i elastyczne powięzi wyglądają jak uporządkowane struktury. U młodych, aktywnych osób powięzi mają strukturę regularnej ukośnej siatki. Brak ruchu prowadzi do zaniku uporządkowania i przypadkowego układu włókien.
Siła powięzi jest zależna od czynników genetycznych, jak również od indywidualnych obciążeń i wymagań, które stawiamy naszemu ciału. Pod wpływem każdego ruchu powięzi rozwijają się stopniowo. Można natomiast dodatkowo formować je poprzez ćwiczenia dostosowane do indywidualnych możliwości i potrzeb oraz codzienne funkcjonowanie. Brak ruchu, zła postawa, procesy starzenia się oraz nadwyrężenie powięzi prowadzi do ich uszkodzenia i znacznego spadku funkcjonalności. Dolegliwości bólowe ze strony powięzi pojawiają się wtedy, gdy przestaje „ślizgać się po mięśniach”. To z kolei może prowadzić do stanu zapalnego.
Profilaktyka dolegliwości ze strony powięzi opiera się głównie na utrzymaniu właściwej postawy ciała oraz ruchu. Natomiast zła postawa ciała, siedzący tryb życia, stres, przeciążenia organizmu czy niewłaściwy sposób odżywiania może wpłynąć na uszkodzenie powięzi. Występujące mikrourazy, naciągnięcia, naderwania, przewlekły stres, infekcje czy niedobory żywieniowe mogą prowadzić do zapalenia struktur powięziowych. Zaniepokoić nas powinny dolegliwości bólowe lub obrzęki w dole kolanowych i pachowym, nadbrzusza, kończyn, kręgosłupa, pięty stopy, jak również zaburzenia czucia czy brak bólu podczas ruchu i nawrót dolegliwości po odpoczynku.
Czytaj także: https://naturazdrowie.com/cwiczenia-chronia-przed-osteoporoza/
Leczenie dolegliwości bólowych powięzi opiera się głównie na terapii manualnej (np. masażach, rolowaniu, ćwiczeniach rozciągających, jodze), jak również zabiegach fizykalnych (np. krioterapia, fala uderzeniowa, ultradźwięki). Natomiast w związku na zróżnicowanie przyczyn bólowych, wskazane jest też zadbanie o zbilansowaną dietę (uzupełnienie niedoborów witaminy C), odpowiednie nawodnienie, jak i redukcja stresu. Dodatkowo można spożywać produkty, które wykazują działanie przeciwzapalne np. imbir, czosnek, szałwia lekarska, kurkuma, cynamon, zielona herbata.
Trening powięziowy obejmuje poprawę elastyczności, ruchomości i giętkości. Ma za zadanie kształtować właściwą postawę ciała i przywrócić naturalny zakres ruchu albo zwiększyć go o tyle, o ile to możliwe biorąc pod uwagę inne ograniczenia w ciele.
Pierwszym krokiem do skutecznego treningu powięzi jest budowanie samoświadomości. Warto uważnie ćwiczyć i skupiać się na odczuciach płynących z ciała. Sprawdzać czy zauważa się w nim zmiany wynikające z małych ruchów.
Propozycja ćwiczenia 1: Poruszanie miednicą w leżeniu na plecach (10 oddechów).
1. Połóż się na plecach. Ugnij nogi w kolanach i połóż stopy na podłogę mniej więcej na szerokość bioder. Ręce pozostaw swobodnie po bokach ciała.
2. Wykonuj swobodne i delikatne ruchy miednicą (rolowanie). Na wdechu skieruj spojenie łonowe w kierunku twarzy, a z wydechem w kierunku pięt.
3. Postaraj się wykonywać ruch płynnie i uważnie, rejestrując każde uczucie płynące z ciała.
Kolejno można wprowadzać skupienie się na pojedynczych mięśniach. Uważność kierowana na konkretne mięśnie pozwala wpływać na giętkość powięzi i dalej ćwiczy samoświadomość.
Propozycja ćwiczenia 2: Deska boczna z unoszeniem bioder i ugiętym kolanem (5-8 oddechów na stronę, 2-3 serie).
1. Połóż się na prawym boku i podeprzyj się lewą ręką. Zegnij prawe kolano. Lewą nogę zostaw wyprostowaną. Ułóż prawy łokieć i prawe kolano w jednej linii.
2. Wyprostuj lewą rękę i ułóż jej łokieć w jednej linii z ramieniem.
3. Na wdechu unieś biodra do góry tak, aby tworzyły jedną linię z udem lewej nogi.
4. Na wydechu powoli, z kontrolą odłóż prawe biodro na podłogę.
5. Ponownie wykonaj ćwiczenie (5-8 oddechów).
6. Odpocznij 3 oddechy i powtórz na drugą stronę.