Anna Koszlaga
05/07/2022
Skuteczność diety ketogenicznej w terapii padaczki jest udokumentowana w wielu publikacjach naukowych. Badania te wskazują, że u około 50% małych pacjentów napady padaczkowe zmniejszyły się co najmniej o połowę, a u części dzieci z badanej grupy ustąpiły całkowicie.
Dzisiaj dieta ketogeniczna pomaga przy obniżeniu nadmiernej masy ciała oraz w normalizacji gospodarki węglowodanowej u osób z takimi zaburzeniami, jak np. insulinooporność czy hipoglikemia reaktywna.
Głównym założeniem diety ketogenicznej jest doprowadzenie do takiej sytuacji, by podstawowym paliwem dla organizmu przestała być glukoza, a stały się nim ciała ketonowe. Powstają one na skutek wyczerpania, poprzez znaczną redukcję spożycia węglowodanów w diecie i zapasów glikogenu w wątrobie. Nadmiar ciał ketonowych wydalany jest z organizmu m.in. wraz z oddechem, przez skórę oraz w moczu.
Dieta ketogeniczna wymaga radykalnej zmiany sposobu odżywiania, który wpływa na powstawanie ciał ketonowych poprzez zachodzące podczas jej stosowania procesy metaboliczne w organizmie.
Założenia diety ketogenicznej opierają się przede wszystkim na spożyciu odpowiedniej ilości tłuszczów, białek i węglowodanów. Zakłada ona znaczne zwiększenie podaży tłuszczów przy jednoczesnym ograniczeniu spożycia węglowodanów.
W diecie ketogenicznej proporcje spożycia tłuszczu do białek i węglowodanów rozkładają się następująco:
Konieczność przestrzegania odpowiednich proporcji tłuszczów, białek oraz węglowodanów ściśle warunkuje to, co można spożywać w trakcie diety ketogenicznej.
Przede wszystkim wspomniana dieta wymaga eliminacji wielu produktów. Z tego właśnie powodu te dozwolone powinny być najwyższej jakości i pełnowartościowe. Ponieważ główne źródło energii stanowią artykuły tłuszczowe, główną zasadą przy ich doborze jest to, by były wysokotłuszczowe, ale jak najmniej przetworzone.
Należy wyeliminować lub maksymalnie ograniczyć alkohol, który hamuje produkcję ciał ketonowych i spalanie tłuszczów.
Tylko ścisłe przestrzeganie zasad diety ketogenicznej gwarantuje wprowadzenie organizmu w stan ketozy. Sprzyja on odchudzaniu, dlatego najbardziej widocznym efektem stosowania tego modelu odżywiania jest stosunkowo szybki spadek masy ciała.
Redukcja nadmiernej tkanki tłuszczowej często łączy się z poprawą pracy serca oraz wielu innych narządów. Obniżeniu ulegają również poziomy cukru i cholesterolu, zmniejsza się tym samym ryzyko rozwoju cukrzycy oraz chorób układu krążenia. Fakt ten potwierdza zresztą wiele badań.
Dieta ketogeniczna może też mieć pozytywny wpływ na terapie prowadzone w leczeniu choroby Alzheimera. Prowadzone są również badania nad korzystnym wpływem ciał ketonowych na ośrodkowy układ nerwowy w przebiegu choroby Parkinsona.
Rozpoczęcie i stosowanie diety ketogenicznej niesie ze sobą wyzwania. Największym z nich jest rezygnacja z wielu spożywanych dotychczas produktów, takich jak np. chleb, makarony i kasze oraz słodycze. Należy nastawić się na przygotowywanie wysokotłuszczowych posiłków z niską zawartością węglowodanów. Wypracowanie nowych zwyczajów wymaga czasu i dyscypliny, ale tylko siła nawyku jest gwarancją sukcesu. Pacjenci, którzy decydują się na przejście na dietę „keto”, są prowadzeni tak, by komponowali posiłki z uwagą, co pozwoli im w możliwie najłagodniejszy sposób przetrwać pierwsze dni, kiedy mogą ewentualnie wystąpić skutki zmiany sposobu odżywiania.
Zmiana dotychczasowych nawyków żywieniowych i przejście na dietę ketogeniczną może stwarzać problemy, dlatego korzystniej jest zrobić to, wspierając się doświadczeniem i pomocą dietetyka. Odpowiednio wprowadzona i przestrzegana dieta ketogenna dobroczynnie wpływa na stan całego organizmu.
Ze względu na swoją restrykcyjność, ten styl żywienia nie jest wskazany dla osób mających problemy z wątrobą, nerkami i trzustką. W tym przypadku dieta keto może znacznie obciążyć pracę tych narządów. Nie jest też bezpieczna dla ludzi cierpiących na wrodzone zaburzenia metaboliczne, jak np. deficyt translokazy karnityny czy deficyt karboksylazy pirogronianowej.
Jej stosowanie nie jest również dobrym pomysłem w przypadku osób cierpiących na kamicę dróg żółciowych, borykających się z refluksem żołądkowo-przełykowym czy mających zaburzenia odżywiania. Powinny jej też unikać kobiety w ciąży lub karmiące piersią. Zanim zdecydujemy się na dietę ketogeniczną, powinniśmy wcześniej wykonać odpowiednie badania diagniostyczne.
Dieta ketogeniczna nie jest rozwiązaniem na dłużej niż 6-9 miesięcy. To przejściowy okres, w czasie którego można uzyskać świetne wyniki zarówno w sporcie, redukcji masy czy różnych problemach zdrowotnych. Z wielu badań wynika jednak, iż może prowadzić do różnych powikłań, stąd decyzja o jej rozpoczęciu i zakończeniu powinna zostać skonsultowana w dietetykiem.
U jednych stan ketozy będzie bowiem pozytywnie oddziaływać na zdrowie i samopoczucie, a u innych może niestety obciążać pracę narządów.
Instytut Zdrowia i Urody Holispace to wyjątkowa przestrzeń na warszawskim Zaciszu – miejskie SPA oferujące szeroką gamę pomocy dla ciała, umysłu i duszy. W ofercie znajdziemy konsultacje dietetyka, zielarza, nowoczesną fizjoterapię i fizykoterapię BEMER, kosmetologię naturalną i estetyczną. Polecamy Mindfulness, praktyki oddechowe, usuwanie traum i blokad (Self Immersion Method) oraz warsztaty rozwojowe.
Misją założycielki i właścicielki Holispace Weroniki Ławniczak jest promowanie holistycznego podejścia do zdrowia i świadomego stylu życia z filozofią miejsca „Przez zdrowie do urody”.
+48 797 481 006