Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz portal naturazdrowie.com
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
email:portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Domowe metody na zatrucie pokarmowe
mgr farm. Magdalena Habuz-Falińska 23/05/2022

Zatruciem pokarmowym określamy zespół objawów ze strony przewodu pokarmowego, które pojawiają się w krótkim czasie po spożyciu skażonej żywności lub napoju. Do patogenów, które mogą wywołać zatrucie należą zarówno bakterie, jak i wirusy czy grzyby. Zdarza się, że za taki stan odpowiadają pestycydy bądź toksyny produkowane przez grzyby lub bakterie. Campylobacter, Escherichia coli, Salmonella, Shigella, Listeria czy Clostridium są najczęściej odpowiedzialne za tą chorobę. Zatrucia pokarmowe zdarzają się zwykle latem, gdyż w cieple patogeny mają lepsze warunki do namnażania się. 

Objawy

Zaczynają się pojawiać się już po kilku bądź kilkunastu godzinach. Najbardziej charakterystyczne to biegunka, ból brzucha i wymioty. Czasami towarzyszy im gorączka i osłabienie. W większości lżejszych przypadków symptomy mijają mniej więcej po 3-7 dniach. 

Naturalne metody wspomagające organizm

Podczas zatrucia trzeba uważnie się obserwować i odpowiednio reagować na sygnały wysyłane przez organizm. Podajemy kilka rad, które dobrze jest wziąć pod uwagę.

  • Dbaj o nawodnienie – biegunka i wymioty potrafią skutecznie odwodnić organizm. Pij przegotowaną wodę lub wodę mineralną niegazowaną. Wodę można wzbogacić szczyptą soli i łyżką miodu. Powstały w ten sposób elektrolit skuteczniej poradzi sobie z uzupełnieniem poziomu płynów. Doskonałym wyborem będzie też domowy rosół. Pij powoli, małymi łykami. W ten sposób wprowadzasz elektrolit stopniowo do organizmu, nie podrażniając żołądka.
  • Jedz surowe białko jaj kurzych – jest zalecane przy zatruciach metalami ciężkimi, ponieważ łączy się z nimi i ułatwia ich wydalanie z ustroju. Białko jaja zobojętnia także działanie kwasów i zasad. Do pół litra wody dodaj 3-4 białka, wymieszaj i wypij.
  • Pij rozpuszczoną w wodzie mąkę zbożową, kukurydzianą, ryżową lub ziemniaczaną – pomaga przy zatruciu substancjami żrącymi, ponieważ chroni błonę śluzową żołądka. Podobne działa mleko odtłuszczone.
  • Spożywaj lekkostrawne potrawy – kleik ryżowy, płatki kukurydziane, sucharki nie będą obciążać układu trawiennego, a jednocześnie pobudzą go do pracy. Dobrze tolerowanym produktem przy zatruciu pokarmowym jest też banan. Zawarte w nim cukry stawiają na nogi, a delikatna konsystencja nie obciąża żołądka podczas procesu trawienia. Kilka dni po zatruciu daj swojemu organizmowi czas na regenerację. Postaw na nietłuste i gotowane mięsa oraz warzywa, ryż lub kasze.
  • Dużo odpoczywaj – z większością zatruć pokarmowych organizm radzi sobie sam, wystarczy tylko dać mu do tego sprzyjające warunki. Zatrucie pokarmowe jest niezwykle wyczerpujące nawet dla silnych organizmów.
  • Zajrzyj do swojej apteczki – w walce z zatruciem i jego symptomami dobrze sprawdzą się węgiel leczniczy, diosmektyt, gotowe elektrolity, bakterie probiotyczne (Lactobacillus GG, Saccharomyces boulardii – szczepy sprawdzone w leczeniu zatruć).

Symptomy wymagające wizyty u lekarza

W walce z chorobą domowe metody czasami okazują się niewystarczające. Szyba pomoc lekarska jest nieodzowna, jeśli pojawią się następujące symptomy:

– trudności z połykaniem, mówieniem lub oddychaniem, zwłaszcza jeśli nie są spowodowane przez wymioty,

– gorączka powyżej 38°C,

– biegunka krwawa lub trwająca dłużej niż dobę,

– podejrzenie zatrucia grzybami (zatrucia grzybami mogą być śmiertelne!).

Działania profilaktyczne

Aby uniknąć zakażeń pokarmowych, staraj się przestrzegać kilku podstawowych zasad:

– dbaj o higienę – myj ręce przed przygotowywaniem posiłków, po pracy, po kontakcie ze zwierzętami, po wizycie w toalecie etc.,

– zawsze dokładnie myj warzywa i owoce przed jedzeniem,

– sprawdzaj daty przydatności do spożycia artykułów żywnościowych,

– mięso jedz najlepiej świeże, a jeśli musisz je rozmrozić, to jedynie w lodówce,

–  nie kupuj konserw, jogurtów z wypukłym wieczkiem (denkiem) – może to świadczyć o tym, że produkt jest zepsuty i nie nadaje się do spożycia.

Przeczytaj także: Nerwica jelit – winien stres czy bakterie?

mgr farm. Magdalena Habuz-Falińska

Leave A Comment