Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz portal naturazdrowie.com
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
email:portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

ekologiczne sprzątanie
Iwona Ligęza 27/10/2022

Porządkowanie najbliższego otoczenia wprowadza ład, a robienie tego w zgodny z naturą sposób podnosi jakość naszego życia.

Uporządkowana przestrzeń w wersji eko

Przestrzeń naszego życia nieustannie wymaga aktywności związanej z przywracaniem ładu. Prowadzenie gospodarstwa domowego, przez które na co dzień przewija się wiele osób, wymaga sprzątania. Organizacja jest bardzo ważna, ale dla naszego dobrostanu i zdrowia jeszcze ważniejsza jest jakość środków, dzięki którym najbliższe otoczenie będzie zdrowe i zgodne z naturą, czyli ekologiczne.

Ekologiczne sprzątanie

Nie ma w domu miejsca, które nie wymagałoby sprzątania. Kuchenne blaty, lustra w łazience, toaleta, meble i podłogi. Bez końca można wyliczać i tworzyć listę niezbędnych preparatów. Producenci dbają o wymyślanie drobiazgowych kategorii czynności porządkowych i adekwatnych do nich środków. Czy to wszystko jest nam jednak potrzebne? Okazuje się, że nie, a podręczny zestaw do sprzątania bez problemu może zamknąć się w kilku rzeczach.

Zestaw podstawowy, czyli olejki, soda i ocet

Palma pierwszeństwa w naturalnym dbaniu o porządek należy się sodzie oczyszczonej (wodorowęglan sodu). To ona, używana w najróżniejszych pastach lub solo, skutecznie usuwa brud, brzydki zapach i liczne plamy na ubraniach. Posiada działanie wybielające, udrażniające np. rury oraz zmiękczające. Z powodzeniem niszczy naloty z pleśni i niweluje mydlane osady na kafelkach. Ocet spirytusowy ma działanie odkażające. Śmiało można nim przecierać deski do krojenia, blaty kuchenne oraz podłogi. Stosowany wraz z solą eliminuje przypalenia z garnków. Olejki eteryczne, prócz swoich nieprzecenionych właściwości terapeutycznych, idealnie aromatyzują i odświeżają otoczenie. Sprawiają, że dom pięknie pachnie.

Jak to wygląda w praktyce, czyli ekologiczni mocarze

Rynek coraz obficiej wypełnia się gotowymi specyfikami o dobrych składach. Można po nie śmiało sięgać. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby samemu sporządzić swój osobisty preparat. Przygotowanie własnych środków czyszczących nie jest trudne. Szczególnie warto przygotować sobie dwa najpopularniejsze, czyli uniwersalny płyn do mycia różnych powierzchni i płyn do mycia okien.

Uniwersalny płyn do mycia różnych powierzchni:

0,8 l wody

100 ml mydła kokosowego (lub każdego innego)

10 ml wody utlenionej (lub octu)

25 kropli olejku cytrynowego

Mydło (…) włożyć do wody, podgrzać do rozpuszczenia, dodać wodę utlenioną i olejek. Wymieszać. Sprawdza się jako płyn do przecierania mebli, mycia podłóg, blatów kuchennych itp.

Płyn do mycia okien z octem:

750 ml wody

250 ml octu spirytusowego

Mieszamy, wlewamy do butelki ze spryskiwaczem.

Doskonały efekt i same korzyści

Ekologiczne środki czyszczące dają nie tylko doskonały efekt, wielokrotnie przewyższający detergenty, ale również zdrowie. Ekologiczny dom to przestrzeń wolna od zapachu syntetyków i potencjalnych toksyn; to niejednokrotnie wielki krok w stronę życia bez alergii i bólu głowy; to dbanie o dobre bakterie bytujące w naszym otoczeniu. Natura stwarza szereg możliwości. Poza tymi powszechnie znanymi można także wspomnieć o znamienitej roli cytryny, soli gruboziarnistej, boraksu, wszelkich olejów. Jest tego niemało, więc warto wybrać coś dla siebie.

Przeczytaj także: Biodegradowalny, co to znaczy?


Literatura:

Kozioł E., Rok bliżej natury 2021, 2020

Włodarska J., Samowystarczalni w domu i ogrodzie. Niezależnie i bliżej natury, Bielsko-Biała 2020

Iwona Ligęza

Leave A Comment