Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz Portal "NaturaZdrowie.com"
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
Email: portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Aleksandra Marek-Hipner 15/03/2022

Prawidłowy oddech sprawia, że organizm jest właściwie dotleniony. Dzięki temu narządy wewnętrzne i układ nerwowy lepiej funkcjonują. Poprawia się koncentracja, myślenie, a także umiejętność kontrolowania reakcji emocjonalnych.

Objawy niedotlenienia

W ciągu dnia wszyscy oddychamy, zupełnie nie zdając sobie z tego sprawy. Robimy to na ulicy oraz w domach i biurach, gdzie działa klimatyzacja oraz systemy grzewcze. Osoby przebywające w takich pomieszczeniach nieświadomie robią zwykle zbyt płytkie oddechy. W efekcie organizm jest niedotleniony, co sprzyja powstawaniu rozmaitych dolegliwości. Najczęściej są to: bóle głowy, zmęczenie, rozdrażnienie pogorszenie koncentracji. Poważniejszymi następstwami mogą być infekcje górnych dróg oddechowych, choroby układu pokarmowego, krążenia, a nawet wady postawy.

Prawidłowy oddech torem brzusznym

Do płytkiego oddychania większe skłonności mają kobiety, zwłaszcza w sytuacjach stresowych. Tymczasem prawidłowy, pełny oddech powinien odbywać się przez nos. Należy robić głęboki wdech, a potem długi i powolny wydech. Całkowite napełnienie płuc powietrzem powoduje ruch przepony, która wypycha brzuch do przodu. Po tym można poznać, że oddech jest pełny (tzw. brzuszny).

Kontrola poprawności oddechu

Aby zorientować się, czy oddychamy prawidłowo, należy wykonać poniższe czynności.

1. Usiądź na krześle z prostymi plecami. Przyjmij wygodną pozycję. Skieruj czubek głowy w stronę sufitu.

2. Wykonując wdech, cofnij barki i zbliż do siebie łopatki. Na wydechu rozluźnij je i opuść w dół. Przyciągnij delikatnie brodę w kierunku mostka.

3. Zacznij wykonywać spokojne i miarowe oddechy przez nos. Połóż ręce na poszczególnych częściach ciała i sprawdź, który obszar wyraźnie się porusza:

· obojczyki – oddychasz szczytowo, płytko. Postaraj się poprowadzić strumień powietrza dalej w kierunku jamy brzusznej;

· żebra – oddychasz klatką piersiową. Prowadź strumień powietrza dalej;

· brzuch – obejmij dłońmi brzuch tak, żeby kciukiem poczuć bok ciała, a resztą palców boki brzucha. Zauważalne uniesienie i rozszerzenie dłoni to znak pełnego oddechu brzusznego. Brawo!

Przeczytaj także: Czy higiena jamy ustnej powinna zostać włączona do metod walki z COVID-19?

Kluczem do skutecznej nauki pełnego oddechu jest połączenie trzech powyższych elementów. Przy prawidłowym oddechu torem brzusznym na wdechu poczujesz następujące ruchy poszczególnych części ciała: rozszerzenie się nozdrzy, lekkie uniesienie szczytów klatki piersiowej, rozszerzenie dolnych żeber, a na końcu wypchnięcie brzucha do przodu. Na wydechu natomiast zaobserwujesz analogiczne ruchy w przeciwnym kierunku. Najpierw opada brzuch, potem zbliżają się do siebie dolne żebra, opada klatka piersiowa, a na koniec powietrze wychodzi przez nozdrza na zewnątrz.

Oddychanie brzuszne możesz ćwiczyć wszędzie, np. w kolejce w sklepie, w autobusie, oglądając telewizję czy leżąc przed snem.

Ćwiczenie oddechu po infekcjach

Usiądź z prostymi plecami, a na stole postaw butelkę częściowo wypełnioną wodą. Włóż do niej rurkę, ręce połóż na brzuchu. Weź głęboki wdech nosem i poczuj, jak twoje ręce się unoszą. Następnie wykonaj długi, mocny wydech ustami w rurkę i poczuj, jak dłonie opadają wraz z brzuchem. Wykonaj kilka powtórzeń. Przerwij ćwiczenie, jeżeli zakręci ci się w głowie.

Aleksandra Marek-Hipner

Leave A Comment