Katarzyna Melihar
29/08/2023
W skórze wystawionej na działanie promieniowania UV zachodzi wiele niekorzystnych zmian, stąd tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry po opalaniu.
Przedawkowanie słońca i zbyt intensywne opalanie się może wywoływać wiele niepożądanych objawów. Do najbardziej niekorzystnych skutków nadmiernego plażowania należy poparzenie słoneczne. Jest to uszkodzenie skóry, które objawia się zaczerwienieniem i podrażnieniem. Ciało jest często pokryte bąblami, skóra piecze i swędzi jednocześnie. Po kilku dniach od wystąpienia pierwszych objawów zaczyna schodzić, co wygląda bardzo nieestetycznie. Do poparzenia najczęściej dochodzi u osób o bardzo jasnej karnacji, bo ich skóra zawiera mało melaniny, barwnika, który chroni przed szkodliwym promieniowaniem. Długotrwałe przebywanie na słońcu przyczynia się także do przedwczesnego starzenia się skóry. Winę za tzw. fotostarzenie ponoszą promienie UVA. Oddziałują one na głębokie warstwy naskórka i skóry właściwej, niszcząc komórki i przyczyniając się do powstawania wolnych rodników. Zatem jeśli opalanie jest zbyt intensywnie, za kilka lat jesteśmy zagrożeni powstaniem głębokich zmarszczek i bruzd, skóra może stać się gruba, szorstka i sucha, zdarza się, że dochodzi nawet do tak zwanego rogowacenia starczego lub słonecznego. Wówczas pojawiają się drobne nawarstwienia rogowe o żółtobrunatnym kolorze, które zalicza się do stanów przedrakowych.
Po opalaniu powinniśmy zastosować preparaty, które zregenerują naszą skórę i skutecznie ją nawilżą. Jest ona zaczerwieniona, nagrzana i odwodniona, dlatego musimy pamiętać o regeneracji i pielęgnacji skóry. Kosmetyki nawilżające skórę po opalaniu zawierają substancję regenerujące i normalizujące procesy komórkowe. Ponadto zawierają substancje łagodzące (pantenol, alantoina), które ukoją ewentualne podrażnienia i dostarczą ukojenia. Niektóre posiadają także mentol przynoszący uczucie przyjemnego chłodzenia.
Najlepsze nawilżenie po opalaniu gwarantuje kwas hialuronowy, który jest naturalną substancją fizjologiczną, dlatego nie uczula. Jest to związek chemiczny silnie wiążący wodę w naskórku. Innymi substancjami regenerującymi skórę po opalaniu są emolienty, czyli preparaty służące do natłuszczania i nawilżania wrażliwej skóry oraz wspomagania w jej leczeniu. Skóra po opalaniu wchłania emolienty, które zatrzymują w niej wodę, przez zablokowanie kanałów, ponadto wchłania wilgoć z otoczenia, dzięki temu skóra jest wilgotna przez długi czas. Emolienty doskonałe do stosowania po opalaniu możemy znaleźć w maściach, kremach, mleczkach i emulsjach. Są dostępne w aptekach bez recepty. Korzystanie wpływają na skórę po opalaniu także kosmetyki zawierające witaminy w tym witaminy: A, B2, PP, E, a także mikroelementy takie jak krzem, cynk oraz lanoliny. Przy regeneracji skóry po opalaniu oraz utrzymaniu intensywnej opalenizny musimy pamiętać nie tylko o właściwych kosmetykach zawierających kwas hialuronowy, witaminy, ale także naturalne wyciągi barwne na przykład z orzecha włoskiego czy masła kakaowego, które podkreślają brązowy odcień skóry. Jest to bardzo ważne, aby opalenizna trzymała się dłużej, a skóra została zregenerowana.
Pielęgnacja po opalaniu ma przede wszystkim na celu zniwelować działanie wolnych rodników powstających na skutek działania promieniowania UV, złagodzić ewentualne podrażnienia skóry, oparzenia, stany zapalne oraz nawilżyć skórę.
W składzie profesjonalnych kosmetyków łagodzących skutki opalania często znajdziemy panthenol, alantoinę czy aloes dające efekt złagodzenia skóry. Łagodzące działanie ma również olej z nagietka, który tonizuje skórę, a jednocześnie działa regeneracyjnie, wygładzająco, przeciwzapalnie. Złagodzeniu skutków opalania może pomóc wyciąg z rumianku, który ma także właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne. Natomiast działanie pielęgnacyjne zapewnią skórze: olejek z awokado, ekstrakt z moreli, masło Shea, olejek kokosowy, wyciąg ze słonecznika, olejek z orzechów makadamia, olej kukurydziany czy olej z kiełków pszenicy.
Redaktor prowadzący, dziennikarka tematyki zdrowia, uroda i wellness.