Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz portal naturazdrowie.com
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
email:portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Kamila Mysłek 20/11/2023

Zanurz się w obecność, zaczynając swoją własną przygodę ze świadomością, a zobaczysz, jak zmienia się jakość każdego dnia.

Kontekst terapeutyczny

Mindfulness, znane także jako uważność, ma głębokie korzenie w buddyjskiej praktyce medytacyjnej, ale to Jon Kabat-Zinn jest uznawany za pioniera w adaptowaniu i wprowadzaniu uważności do kontekstu naukowego i terapeutycznego. Jon Kabat-Zinn, urodzony w 1944 roku, jest amerykańskim profesorem medycyny i twórcą programu Mindfulness-Based Stress Reduction (MBSR) – Programu Zmniejszania Stresu opartego na Uważności. MBSR jest strukturą programu, który integruje praktyki medytacyjne oparte na uważności z elementami psychologii i terapii poznawczo-behawioralnej. Program ten jest powszechnie stosowany w leczeniu osób zmagających się z różnymi problemami zdrowotnymi, szczególnie związanych ze stresem, bólem chronicznym i zaburzeniami psychicznymi.

Świadoma pauza

W codziennym pędzie często pomijamy radość związaną z byciem obecnym w naszym życiu. Mindfulness nie wymaga specjalnych przygotowań. Możesz praktykować podczas gotowania, spaceru czy mycia zębów. To sztuka obecności, gdziekolwiek jesteś.  Wprowadź w życie „świadome przerwy”. Zamiast niekończącej się gonitwy, zatrzymaj się na chwilę, złap oddech i obserwuj otaczający cię świat, zapytaj się siebie „co mnie teraz wesprze?”, „czego teraz potrzebuję?”. Mindfulness to nie walka z myślami, ale przyjęcie ich z uważnością.

Jak możesz praktykować uważność na co dzień?

  • Uważny spacer – Podczas spaceru skoncentruj się na krokach i odczuciach w stopach. Zauważ dźwięki i zapachy wokół ciebie. Chodź powoli i z pełnym skupieniem.
  • Uważność w trudnej chwili – Kiedy doświadczasz trudnych emocji, praktykuj uważność na te uczucia. Po prostu obserwuj je, bez oceniania czy przywiązania się do nich. To może pomóc w zrozumieniu swoich reakcji.
  • Uważne jedzenie – Kiedy jesz, poświęć pełną uwagę jedzeniu. Zauważ smak, zapach, teksturę. Jedz wolno i z pełną świadomością. To może być doskonały sposób na praktykę uważności w życiu codziennym.
  • Uważność w ciele – Prowadź uwagę po różnych częściach ciała, zaczynając od głowy i schodząc w dół. Zauważ, jakie doznania odczuwasz w poszczególnych obszarach. To pomaga w świadomym połączeniu się z ciałem.
  • Uważny oddech – Skoncentruj swoją uwagę na oddechu. Zauważ, jak powietrze wchodzi i wychodzi z ciała. Nie zmieniaj oddechu; po prostu obserwuj go.

Czytaj też: https://naturazdrowie.com/odpoczynek-to-stan-umyslu/

Uważność nie musi być ograniczona do specjalnych sesji. Stosuj ją w trakcie wykonywania codziennych czynności – mycia rąk, gotowania, myślenia czy rozmowy z innymi. Pamiętaj, że praktyka uważności to proces, który rozwija się stopniowo. Z czasem możesz zauważyć pozytywne zmiany w swoim podejściu do życia i lepszą zdolność radzenia sobie z trudnościami. Większą obecność w codziennych czynnościach. Jak w przypadku każdej praktyki, regularność przynosi efekty. Rozważ zarezerwowanie codziennie kilku minut na praktykę uważności, aby wzmocnić w sobie tę zdolność.


Bibliografia:

Jon Kabat-Zinn, Mindfulness for All: The Wisdom to Transform the World

Kamila Mysłek

Leave A Comment