Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz Portal "NaturaZdrowie.com"
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
Email: portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Jan Matul 19/03/2024

Joga kundalini wspomaga mózg

Spis treści:

1. Założenia jogi kundalini.

2. Praktyka i zasady w jodze kundalini.

3. Efekty jogi kundalini w profilaktyce choroby Alzheimera u kobiet.

4. Aspekty zdrowia poprawiane przez praktykę jogi kundalini.

Joga kundalini uważana jest przez wielu za odmianę najbardziej związaną ze sferą mistyczną. Samo słowo „kun” oznacza zaufanie, wiarę (głównie w mistrza, guru), „kunda” to spirala, zaś „-lini” to po prostu końcówka wskazująca na żeńskie pochodzenie nazwy, bo też chodzi w niej o kobiece aspekty boskości. To swoista synteza technik, które mają oddziaływać zarówno na ciało, jak i umysł, jest to metoda tantryczna. Zawiera w sobie chociażby ćwiczenia oddechowe, śpiewanie mantr, powtarzające się układy ćwiczeń, czyli asany. Jej celem jest pobudzenie siły życiowej, która u większości osób pozostaje w uśpieniu, a umiejscowiona jest u podstawy kręgosłupa. Kundalini jogę można uznać też za system rozwoju i doskonalenia duchowego, ma prowadzić do osiągnięcia wyzwolenia w trakcie siedmiostopniowej drogi wewnętrznego rozwoju. Była najdłużej trzymaną w „zamknięciu” przed światem zachodu odmianą jogi, wzbudzała zresztą kontrowersje i w swej ojczyźnie, była domeną „szalonych mędrców” i joginów z Indii i Tybetu, na rzetelne przebycie kolejnych etapów ćwiczeń potrzeba było lat i wielu wyrzeczeń. Dziś oczywiście została mocno spopularyzowana (jej rozkwit to czasy dzieci-kwiatów), nieco uproszczona i przystępna dla przeciętnych ćwiczących.

Na biało, w turbanie

Ćwiczenia, pozycja, oprawa jogi kundalini różni się dość znacznie na przykład od tego, co zobaczymy i czego doświadczymy w ashtanga jodze. Delikatna oprawa muzyczna ma pomóc wejść głęboko w siebie, pozbyć się przed ćwiczeniami strachu, stresu. Oczy najczęściej są zamknięte, ciało porusza się w rytm muzyki. Bardziej od sprawności fizycznej liczy się umiejętność odprężenia i poznawania prawdziwego siebie, samoświadomość – niektórzy nazywają ją nawet jogą świadomości. Ciało, jego fizyczność jest ściśle połączona z emocjami, tworzą jedność. Dużą uwagę zwraca się na prawidłowy oddech w trakcie ćwiczeń. Laikowi może przypominać to wchodzenie w religijny trans, tym bardziej, że tradycyjnie ćwiczy się w białych strojach – kolor ma sprzyjać powstawaniu silniejszego pola magnetycznego – a poza tym z nakryciem głowy, zazwyczaj rodzajem turbanu. Ten ostatni nie wiąże się z żadną religią, to wyłącznie przedmiot pomagający zachować w sobie powstającą energię, ochrona siódmej czakry. Biały strój i zawój na głowie noszą przede wszystkim nauczyciele, guru, od praktykujących nie jest to wymagane, choć mile widziane. Całe układy jogi kundalini określane są mianem kriji. To coś w rodzaju tematu wiodącego, dla którego są uprawiane. Są więc osobne krije na stres, zaakceptowanie siebie, ale i na konkretne problemy zdrowotne. Według mistrzów jogi kundalini reguluje ona przepływ energii we wszystkich czakrach, a to przekłada się nie tylko na nastrój, przemiany duchowe, lecz także na poprawę pracy układu nerwowego, gospodarki hormonalnej itp.

Joga dla kobiet

Na Uniwersytecie Kalifornijskim (UCLA Health) opublikowano, w czasopiśmie „Translational Psychiatry” wyniki prowadzonych przez ostatnie 15 lat badań poświęconych profilaktyce spowolnienia procesów demencji, pogorszenie funkcji poznawczych, związanych przede wszystkim z chorobą Alzheimera. Pod tym kątem brano pod uwagę różne rodzaje jogi (w końcu zdecydowano się na jogę kundalini) oraz ćwiczenia pamięciowe. Badania porównawcze nieoczekiwanie pokazały, że właśnie joga kundalini przynosi najlepsze wyniki, jeśli chodzi o przywrócenie ścieżek neuronowych, zapobieganie ubytkom materii mózgowej i odwracanie biomarkerów związanych ze starzeniem się oraz stanami zapalnymi. Najlepsze rezultaty joga kundalini przynosiła u kobiet po menopauzie, po 50. roku życia. Jest to szczególnie ważne, bowiem to właśnie kobiety są dwa razy bardziej narażone na pojawienie się i rozwój choroby Alzheimera (jest to związane z wyższą średnią długością życia, uwarunkowaniami genetycznymi oraz zmianami hormonalnymi w czasie menopauzy).

Czytaj także: https://naturazdrowie.com/joga-jak-wplywa-na-nasze-zdrowie/

12 tygodni z jogą

Do wspomnianych badań zgłosiły się kobiety, które same deklarowały pojawiające się problemy z pamięcią. Podzielono je na grupy, eksperyment trwał 12 tygodni, jedna z grup miała w programie ćwiczenia pamięci opracowane specjalnie przez oddział nazwany Centrum Długowieczności w UCLA. Po tym czasie oceniono funkcje poznawcze badanych kobiet, ich pamięć subiektywną, stany stresowe, depresyjne, pobrano jednak również próbki krwi pozwalające ustalić biomarkery. Część badanych oceniano też z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego, który pozwala zaobserwować zmiany w materii mózgowej. Wszystkie wyniki pokazały, że joga kundalini zmniejsza stres, poprawia ogólny stan mózgu, zwiększa wydajność pamięci, zmniejsza stany zapalne i poprawia tak zwaną neuroplastyczność. Dla odmiany ćwiczenia pamięciowe poprawiły stan pamięci długotrwałej. Lekarze uznali, że idealnym rozwiązaniem byłoby połączenie jogi kundalini i ćwiczeń pamięciowych, jako że rozwijają one różne części mózgu i mają różne ogólne skutki zdrowotne.


Bibliografia:

https://www.uclahealth.org/news/yoga-provides-unique-cognitive-benefits-older-women-risk

https://www.sciencedaily.com/releases/2024/02/240226114645.htm https://healthnews.com/news/yoga-benefits-women-at-risk-of-alzheimers-study-says/

Jan Matul

Leave A Comment