Małgorzata Musioł
29/08/2022
Sekret pięknego wyglądu ma swoje źródło w tym, co dostarczamy organizmowi wraz z posiłkami. Jeśli spojrzymy na żywność przez pryzmat potrzeb skóry, dowiemy się, co robić, aby rozkwitała bez względu na wiek.
Na czele listy tego, co skórze jest niezbędne, należy umieścić wodę i to możliwie jak najlepszej jakości. Najlepiej jest ją pić, ale można również przyswajać ją wraz z pokarmami, które w nią obfitują. Chodzi tu głównie o owoce i warzywa, jak np. arbuzy, jabłka, ogórki, selery i wiele innych.
Aby skóra była zdrowa i długo zachowywała młody wygląd, niezbędna jest witamina A, która reguluje działanie gruczołów łojowych. Dzięki niej skóra staje się gładka i świetlista. Źródłem witaminy A są: bataty, botwina, dynia, dynia piżmowa, jarmuż, kapusta pastewna, marchew, sałata rzymska, szpinak.
Nieodzowne są także witaminy z grupy B, które nawilżają skórę, zapobiegają jej wysuszaniu, pomagają zachować naturalny kolor włosów i wysoki poziom energii. Dlatego w jadłospisie powinny znaleźć się: brukselka, czarna fasola, groszek i inne rośliny strączkowe, nasiona słonecznika, orzechy, soczewica, grzyby, jaja od kur z wolnego wybiegu, szpinak, szparagi, awokado, ziemniaki, banany, pistacje, migdały, kiełki, zielone warzywa liściaste. To źródło wszystkich witamin z grupy B (B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9, B12).
Nie sposób pominąć witaminy C, koniecznej do produkcji kolagenu i elastyny, których włókna sprawiają, że skóra jest jędrna i elastyczna. Witamina C, jako silny antyoksydant, przeciwdziała i likwiduje stany zapalne oraz powstrzymuje starzenie się skóry. Obfituje w nią wiele owoców i warzyw, a wśród nich: acerola, ananas, brukselka, jarmuż, kiwi, papaja, słodka papryka (czerwona, pomarańczowa i żółta), truskawki.
Nie należy zapominać o witaminie D, która reguluje funkcje przeciwbakteryjne skóry, a znajdziemy ją m.in. w grzybach, jajach czy sardynkach.
Warto pamiętać o witaminie E, która nawilża skórę, pomaga utrzymać na wysokim poziomie glutation odpowiedzialny za hamowanie procesów starzenia się. Witaminę E zawierają pomidory, szpinak, papaja, oliwa, nasiona słonecznika, brzoskwinie, migdały, botwina, awokado.
Konieczna jest też witamina K, bez której trudno o właściwą krzepliwość krwi. Niweluje ona także cienie pod oczami. Obecna jest w brokułach, botwinie, brukselce, czerwonych burakach, kapuście, cykorii, jarmużu, kalafiorze, ogórkach, pietruszce, szparagach, szpinaku oraz w niektórych sfermentowanych warzywach.
Glutation to organiczny związek chemiczny, który przeciwdziała starzeniu i sprzyja detoksykacji. Jedząc regularnie czosnek, awokado, brokuły, buraki, cynamon, grejpfruty, karczochy, kalafiory, pory, rukiew wodną, arbuzy ze skórką, szparagi czy szpinak, spowalniamy proces starzenia się skóry.
Koenzym Q10 dostarcza energii komórkom, co intensyfikuje ich pracę i optymalne funkcjonowanie. Warto zatem sięgać po zawierające go orzechy włoskie, nasiona sezamu dodawane do potraw, sosów, sałatek i surówek.
Nie sposób obejść się bez kwasów omega-3 i alfa-liponowego. Ten drugi neutralizuje wolne rodniki kilkaset razy szybciej niż witaminy C i E razem, przeciwdziała procesowi starzenia się, regeneruje glutation, wspomniane witaminy C i E oraz koenzym Q10. Może też pomóc w ograniczaniu wyprysków na tle hormonalnym. Organizm przyswoi go ze skonsumowanych brokułów, szpinaku i drożdży piwowarskich. Kwasy omega-3 tworzą płaszcz ochronny skóry, zwalczają ogniska zapalne, poprawiają nawilżanie skóry oraz wpływają na jej młody wygląd. Zmniejszają łojotok. Napotkamy je w algach morskich, nasionach konopi, lnu, szałwii hiszpańskiej (chia), orzechach włoskich oraz rybach takich, jak pstrągi i sardynki.
Krzem to pierwiastek, który wspomaga wytrzymałość i elastyczność skóry oraz bierze udział w procesie wytwarzania kolagenu i tkanki łącznej. Jego duże zasoby znajdują się w bananach, brązowym ryżu, czerwonej kapuście, korzeniu łopianu, ogórkach, owsie, porach, rzodkiewkach, selerze.
Warto pamiętać o probiotykach, które regulują florę bakteryjną, wspomagając procesy detoksykacji, odciążając znacząco skórę i ją odżywiając. Występują we wszelkich kiszonkach – kiszonej kapuście, burakach, kimchi, ogórkach itd.
Problemów ze skórą można uniknąć lub pozbyć się, konsumując żywność zawierającą jak najwięcej antyoksydantów i to z każdej grupy. Jedząc śliwki, jagody i żurawinę, dostarczamy antocyjanów, które zwiększają elastyczność skóry i ochraniają DNA. Endywia, fenkuł i por przyczyniają się do likwidowania zmarszczek. Ich powstawanie hamuje natomiast kwas elagowy z grupy kwasów fenolowych obecny w granatach, malinach, truskawkach, orzechach pekan. Podobne działanie uzyskamy, pijąc kakao, jedząc papryczkę chili, cebulę, czosnek. Inny flawonoid – kwercetyna, która występuje w cebuli, fasoli szparagowej, jabłkach, rabarbarze, fenkule, wiśniach, czereśniach i żurawinie – łagodzi alergie. Stany zapalne można redukować, spożywając imbir (przeciwzapalny gincerol), brokuły, kalafior, kalarepę, rzepę, rukiew wodną (sulforafan).
Niezwykle cenne dla zdrowia skóry są rośliny stosowane na co dzień w kuchni. Pietruszka oczyszcza krew, a bazylia chroni komórki przed stresem oksydacyjnym, ponieważ zawiera flawonoidy. Cynamon zapobiega pośrednio powstawaniu zmarszczek i wyprysków, stabilizując poziom cukru we krwi i zapobiegając wyrzutom insuliny, które mają negatywny wpływ na urodę. Nasiona kopru chronią skórę przed promieniowaniem UV, mięta i kardamon wspomagają usuwanie toksyn, a tymianek, goździk, oregano działają przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie.
Przeczytaj także: Dieta przodków budująca odporność