Paulina Jędrocha
23/02/2024
Hipoterapia niesie za sobą wiele korzyści, ponieważ dzięki niej osobom z różnymi schorzeniami łatwiej jest komunikować się ze światem, budować więzi wyrażać swoje emocje, czy też pokonywać swoje słabości i lęki. Z tych właśnie powodów terapia ta zalecana jest dla dzieci, które zmagają się z takimi chorobami jak: Zespół Downa, autyzm i porażenie mózgowe. Pomocna będzie również dla osób z nieprawidłowym wzorcem chodu i dla tych po amputacjach. Dla kogo jest jeszcze przeznaczona i w jaki sposób się ją przeprowadza? Dowiecie się z poniższego artykułu.
Zalecana jest dla pacjentów z różnymi schorzeniami. Natomiast najbardziej popularna jest wśród dzieci cierpiących na autyzm, ponieważ one często odnajdują „wspólny język” z końmi ze względu na unikatową zdolność tych zwierząt do wyczucia i odpowiedzi na subtelne sygnały. Ta interakcja może być niezwykle korzystna, ponieważ pomaga im wyjść poza swoje własne doświadczenia i rozwijać umiejętności komunikacji oraz wyrażania uczuć. Ponadto, praca z końmi może przyczynić się do poprawy koordynacji ruchowej i zdolności do koncentracji. Hipoterapia może przynosić korzyści też dzieciom ze schorzeniami, takimi jak:
● zespół Downa
● stwardnienie rozsiane
● neuropatia
● porażenie mózgowe
● skolioza
● amputacje
● oraz upośledzenie umysłowe o różnym stopniu nasilenia
Natomiast istnieją też przeciwwskazania do hipoterapii, włączając w to uczulenie na końską sierść, znaczną nadwagę, zwichnięcia w stawach biodrowych, jałową martwicę głowy kości udowej, osteogenesis imperfecta, niestabilność kręgów szyjnych oraz ostre choroby infekcyjne.
Terapie polegająca na kontakcie ze zwierzęciem (koniem) koi nerwy i wycisza stres
Dotychczasowe badania wskazują na potencjał hipoterapii w poprawie funkcjonowania dzieci cierpiących na mózgowe porażenie dziecięce (MPDz). Przedstawione wyniki sugerują znaczący wzrost efektywności rehabilitacji u dzieci z MPDz, które były poddane jednoczesnemu stosowaniu metody PNF oraz hipoterapii. Obserwowano poprawę utrzymania prawidłowego środka ciężkości oraz postawy ciała u dzieci z MPDz już po jednym zabiegu. Udowodniono korzystny wpływ hipoterapii na poprawę chodu, siły motorycznej oraz równowagi nie tylko u pacjentów z MPDz, ale także u dzieci z opóźnieniem rozwojowym, z zespołem Downa oraz u osób w starszym wieku i po udarze. Wiele badań potwierdza istotny wpływ terapii na zwiększenie samooceny oraz poprawę jakości życia wśród osób niepełnosprawnych.
Hipoterapia wykazuje pozytywne efekty terapeutyczne u osób z różnymi schorzeniami, zarówno w zakresie układu ruchu, jak i aspektów psychicznych oraz społecznych. Jest to metoda wspomagająca rehabilitację, która jest zarówno atrakcyjna, jak i skuteczna.
Hipoterapia może być stosowana zarówno jako terapia główna, jak i jako element kompleksowego planu leczenia, łącząc się z innymi formami terapii, takimi jak fizjoterapia, zajęcia logopedyczne czy terapia zajęciowa.
Leave A Comment